شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۵

پل ۴۰۰ساله اصفهان آشفته‌تر از همیشه؛ ایمن‌سازی موقت سی‌وسه‌‌پل + تصاویر

سی‌وسه‌پل اصفهان این روزها بیش از یک پل تاریخی به کارگاه مرمتی در حصار میله‌های فلزی تبدیل شده است.

به گزارش ندای اصفهان، پل ۴۰۰ساله اصفهان در حالی در صدر اخبار میراث فرهنگی قرار گرفته است که هویت آن در بیم و امید تصمیم مسئولان میراث است.

با وجود واکنش های دوستداران میراث فرهنگی برای توقف طرح در حال اجرای پل تاریخی، این روزها سی‌وسه‌پل اصفهان با حصارها و میله‌های فلزی دست و پنجه نرم می‌کند.

این روزها پل تاریخی الله‌وردی‌خان نه برای مباحث تاریخی و گردشگری بلکه به‌دلیل شباهت پیدا کردن به کارگاه آزمون و خطا در صدر اخبار میراث فرهنگی قرار گرفته است و این در حالی است که جلسات متولی شورای فنی میراث فرهنگی در این باره برای چندمین بار تشکیل شده است.

اجرای طرح موقت ایمن‌سازی سی‌وسه‌پل به‌شرط برگشت‌پذیری

مدیر کل حفظ و احیاء معاونت میراث فرهنگی کشور در نشست مشترک اعضاء شورای فنی سازمان میراث فرهنگی کشور و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان از تصویب لزوم اجرای طرح موقت ایمن‌سازی سی‌وسه‌پل خبر داد.

سید هادی احمدی با اشاره به لزوم ایمن‌سازی سی‌وسه‌پل بیان کرد: سه شاخصه برگشت‌پذیر بودن، زیبا بودن و اجرای بی‌نقص باید در اجرای این طرح رعایت شود.

وی تصریح کرد: در صورت لزوم و تأیید اعضاء شورای فنی می‌توان طرح اصلی ایمن‌سازی پل را از طریق فراخوان عمومی و اجرای یک مسابقه علمی با نظر تمامی صاحب‌نظران ادامه داد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان دراین‌باره بیان کرد: تلاش شده تا طرح موقت ایمن‌سازی سی‌وسه‌پل در راستای رفع خطر عبور عابران با رعایت اصل قابل برگشت بودن و رعایت اصل حداقل تأثیر منظری اجرا شود.

فریدون الله‌یاری تصریح کرد: با توجه به اجتماع نظر کارشناسان ارشد، موضع اصلی سازمان میراث فرهنگی تلاش در جهت رفع خطر از عابرین بوده و به‌صورت پیاده‌رو طراحی شده است.

چند روزی از اجرای این طرح در دهانه‌های این پل تاریخی آغاز شده، و واکنش‌های گسترده‌ای را از سوی کارشناسان و دوستداران میراث فرهنگی در پی داشته است.

برخی از منتقدان این اقدام میراث فرهنگی را به اقدامات صورت‌گرفته در حوزه محیط زیست ارتباط دادند که اقدامات دولتی را به ایجاد فاجعه در آثار طبیعی و تاریخی و در نهایت نابودی این آثار ربط دادند.

عضو شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان درباره اجرای طرح ایمن‌سازی سی‌وسه‌پل به‌عنوان سومین طرح مرمتی این پل تاریخی همزمان با هفته دولت گفت: با توجه به ایجاد لایه محافظ بتنی به‌قطر ۳۰ سانتی‌متر روی عرشه پل در سال‌های ۱۳۴۹ و ۱۳۵۰ خورشیدی تصمیم بر این نکته اتخاذ شد که پایه‌های فلزی حفاظ‌ها به‌صورت موقت به‌روی لایه بتنی عرشه صرفاً با چند پیچ و مهره نصب شود، با این وصف تمامی مصالح طرح ایمن‌سازی با استفاده از مصالح موقت و قابل بازگشت طراحی شده تا مسئولان میراث فرهنگی استان در هرزمان که صلاح دانستند به‌راحتی این پایه‌ها را جمع‌آوری کنند.

محسن نکویی گفت: فضای اصلی حفاظ‌ها با سیم بکسل کاملاً ظریفی پوشانده شده به‌گونه‌ای که این سیم‌ها از فواصل مختلف به هیچ عنوان قابل رؤیت نبوده و نه‌تنها به هیچ عنوان حریم منظری پل را مخدوش نمی‌کند بلکه از مصالح قابل بازگشت و به‌صورت موقت طراحی شده است.

حال باید دید با طرحی که در این پل تاریخی در حال اجرا است، علی‌رغم تغییر هویت این پل؛ آیا میراث فرهنگی اصفهان پاسخ شفاف و روشنی برای قانع کردن منتقدان خود می دهد یا خیر؟ و آیا این طرح با بی‌اعتنایی به نظر مردمی کار خود را به پایان می‌رساند؟

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق