جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
برای پروژه میدان امام علی (ع)
 جایزه جهانی خشت طلایی به شهرداری اصفهان رسید   

به گزارش ندای اصفهان مهدی جمالی‌نژاد ظهر امروز با اشاره به اهدای جایزه جهانی خشت طلا به پروژه میدان امام علی (ع) اصفهان با بیان اینکه معماری یک شهر آیینه تمام قد از ارزش‌ها، فرهنگ و بینش مردمان آن زمان است، اظهار داشت: متاثر شدن معماری شهری از مدرنیسم و غفلت از بافت‌های تاریخی و سنتی یک ضعف بزرگ است.

وی با بیان اینکه بهره‌گیری از معماری سنتی به معنای تکرار شکل‌ها و فرم‌های معماری سنتی نیز یک واپسگرایی تقلی می‌شود، بیان داشت: راه صحیح شناخت ارزش‌های اصیل و هویت‌بخش معماری گذشتگان و بومی‌سازی آن در قالب نیازهای امروز جامعه است.

شهردار اصفهان تصریح کرد: آثار تاریخی و آنچه از گذشتگان به دست ما رسیده بهترین الگوی توسعه پایدار شهری را به ما می‌نمایاند.

وی با تاکید بر ضرورت خلق آثاری فاخر از تمدن ایرانی اسلامی در شهرهای مدرن امروزی افزود: معماری امروز شهرها کارنامه قابل قبولی برای ارائه به آیندگان نیست و به طور قطع نسل آینده نیز تمایلی به حفظ آنها نخواهد داشت.

جمالی‌نژاد با بیان اینکه احیای معماری ایرانی و اسلامی باید سرلوحه کار شهرداران و مسئولان قرار گیرد، گفت: بناها و سازه‌ها ابزارهایی قدرتمند برای نشان دادن هنر، علم و بینش مسئولان و سردمداران در هر برهه از زمان هستند و مسئولان باید به دنبال خلق آثاری ماندگار باشند.

وی با اشاره به ساخت سازه‌هایی همچون مسجد شیخ لطف‌الله اصفهان ادامه داد: به محض ورود به این بنا بدون اینکه فرد آگاه شود با یک پیچ کوتاه رو به قبله قرار گرفته و سپس تحت تاثیر معماری و نورپردازی منحصر به فرد این بنا قرار می‌گیرد.

شهردار اصفهان تصریح کرد: به حق در تمام شهرها و در میان تمام سازه‌های جدید، جای خالی چنین سازه‌های منحصر به فردی بسیار خالی است.

وی یکی از وظایف شهرداران و مسئولان را احیای تاریخ و تمدن ایرانی اسلامی و همچنین حفاظت و حراست از میراث ملموس و ناملموس شهرها عنوان کرد و افزود: احیا و تعیین کاربری‌های جدید برای آثاری که از گذشتگان به ما رسیده و روشن نگه داشتن چراغ زندگی در آنها یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های عصر حاضر است.

جمالی‌نژاد خاطرنشان کرد: حفظ بناهای تاریخی و معرفی آن به نسل جدید بدون اینکه زندگی در آنها جریان داشته باشد، کاری بسیار دشوار است.

وی در ادامه با اشاره به احیای میدان امام علی (ع) در اصفهان با کمک شورای اسلامی شهر اصفهان، شهرداری و سایر دستگاه‌ها اظهار کرد: این اقدام می‌تواند الگویی مناسب برای توسعه شهرهای تاریخی همچون اصفهان باشد.

شهردار اصفهان معماری شهر را نمادی از تفکر، هنر و هویت شهر دانست و اضافه کرد: تاریخ یک شهر بخش مهمی از هویت یک شهر و مردمان آن را تشکیل می‌دهد و تخریب آن اثرات غیر قابل جبرانی بر جامعه خواهد گذاشت.

پروژه میدان امام علی (ع) جایزه جهانی خشت طلایی تهران را کسب کرد

هادی نباتی‌ن‍ژادنیز با بیان اینکه دقایقی پیش جایزه جهانی خشت طلایی تهران به شهردار اصفهان اهدا شد، اظهار داشت: این جایزه به دلیل بهره‌برداری از پروژه میدان امام علی (ع) اهدا شده است.

وی با بیان اینکه خشت طلایی تهران، به بهترین پروژه‌ها و تجربیات در شهرها، مناطق و جوامع محلی در سراسر جهان تعلق می‌گیرد، اضافه کرد: هدف از اهدای این جایزه به رسمیت شناختن اهمیت دولت‌های محلی و مدیریت شهری در ترویج محیط زیست اجتماعی و اقتصادی و پایداری شهرها و مناطق و پیشبرد زیست شهروندان است.

مدیر روابط عمومی شهرداری اصفهان با بیان اینکه جایزه جهانی خشت طلایی تهران در این دوره به چهار طرح برگزیده اهدا شد، تأکید کرد: این جایزه بر اساس ارزیابی هیئت داوران به پروژه‌هایی که بیشترین تأثیرگذاری را در اجرای پروژه‌های کلیدی شهر و توسعه شهری داشته‌اند، اهدا می‌شود.

به گزارش فارس، خشت طلایی تهران، جایزه جهان- محلی تهران برای مدیریت شهری، یک طرح جامع، علمی و غیر انتفاعی است که به صورت تخصصی در زمینه معرفی و حمایت از پروژه‌های برتر مدیریت شهری بین‌المللی و تبادل تجارب برتر مدیریت شهری فعالیت می‌کند./ایمنا

 

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز