پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۳۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۱

باشکوه ترین نرمش قهرمانانه تاریخ؛

تحلیلی بر مدیریت مقام معظم رهبری در نامه تایید مشروط برجام

تاریخ نشان داد که مردم به امام معصوم وفادار نبودند ولی امروز به چنان بصیرتی رسیده اند که به نائب امام معصوم وفادار هستند. برجام دو نرمش قهرمانانه در خود جای داده است اول درمقابل تفکری که پس از ۳۷ سال فرصت علنی شدن پیدا کرده و دوم در مقابل استکبار که ایران هراسی را با وجه ریاکارانه ای در دستور کار دارد...

ندای اصفهان- حجت الاسلام سید اصغر اسماعیلی/

هر چه از دستش بر آمد برای مبهم کردن فضا و تفرقه میان لشگر استفاده کرد؛ از نفوذی که بین افکار خواص لشگر کرده بود تا خریدن آنها با مبالغ نقدی و نسیه و شایعات در بین سربازان، که باعث شده بود ولی و حجت خدا در تنگنا قرار گیرد. این فشارها به حد ترور نافرجام امام معصوم توسط سربازان خودی نیز ادامه یافت. معاویه توانایی شکست مستقیم لشگر امام حسن (علیه السلام) را نداشت، حتی در یکی از نبردها نیز شکست خورد اما تبلیغات و غبارآلود بودن فضا نمی گذاشت که این پیروزی در لشگر حق دیده شود و کار بجایی رسید که سجاده از زیر پای سبط اکبر خاتم الانبیا بکشند و خیانت در جق فرمانده خود نمایند.

تا به حال به ماگفته اند صلح امام حسن مجتبی (علیه السلام) با معاویه صورت گرفته است اما نگفته اند اتفاق نادر و قابل توجهی همراه خود داشته است، استثنائی در عالم سیاست و آن استثنا پیشنهاد صلح از طرف غالب معرکه و تعیین شروط صلح از طرف مغلوب معرکه می باشد.

جایگاه غالب و مغلوب عوض شده است یا هدفی فراتر از این مباحث وجود دارد؟ شاید هر دو فرضیه موجود باشد. در تاریخ آمده است معاویه برگه ای سفید را امضا کرد و برای امام حسن (علیه السلام ) فرستاد و حضرت مفاد صلحنامه را نوشتند و امضا کردند. معاویه با خواندن مفاد این صلحنامه در بین بزرگان شام و کوفه آن را علنی کرد و اعلام به وفاداری بدان نمود.

اینکه در نقل تاریخ برای ما دست قوی و ضعیف جایشان تغییر یافته است شکی نیست اما هدف فراتر از آن چه می تواند باشد؟

معاویه به دنبال مشروعیت از طرف بنی هاشم بود. هر چند سهل اندیشی مانند ابوموسی اشعری خلافت را به او بخشیده بود اما مهم رسمیت از طرف خاندان رسول اکرم (ص) بود.

مطالعه کتاب «صلح امام حسن (علیه السلام) باشکوه ترین نرمش قهرمانانه» تالیف «شیخ راضی آل یاسین» و ترجمه مقام معظم رهبری در سال های قبل انقلاب اسلامی، تفصیلی بر این مجمل بنده حقیر می باشد.

تاریخ نشان داد که مردم به امام معصوم وفادار نبودند ولی مردم امروز به چنان بصیرتی رسیده اند که به نائب امام معصوم وفادار هستند. در این نگاشته گوشه ای از تدبیر و حکمت نائب بر حق امام زمان عج را بیان می نمایم شاید روشنگری و تبیین این پیچ تاریخی گردد و آگاه کننده افکار عمومی باشد.

برجام دو نرمش قهرمانانه در دل خود جای داده است اول در مقابل تفکری که پس از 37 سال فرصت علنی شدن را پیدا کرده است و دوم در مقابل استکبار جهانی که در رسانه های دنیا ایران هراسی و اسلام هراسی را با وجه ریاکارانه ای در دستور کار دارد.

در ادامه برخورد نظام انقلاب اسلامی و تدبیر مقام معظم رهبری با برجام را در شش جهت و دو بعد داخلی و خارجی مختصرا مورد بررسی قرار داده ایم که به قدر توان بوده است:

1- درخواست مذاکره

یکی از جهات مهم برجام طرفی هست که درخواست دهنده ی مذاکره می باشد چراکه نشانگر دست برتر در تعاملات سیاسی است. مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار با کارگزاران نظام در تاریخ 2/4/1394 اشاره نمودند که «طرف مقابل با واسط قرار دادن یکی از همسایگان محترم درخواست مذاکره دادند»، یا در نامه تایید مشروط برجام خبر از دو نامه رئیس جمهور امریکا دادند. علاوه بر آن در بیانات علنی خویش خبر از تفکری در داخل دادند که با اصرار زیاد به دنبال مذاکره با امریکا هستند و ایشان نیز اشاره کردند که نسبت به این مذاکرات خوشبین نیستند.

با وجود تمام تبلیغات علیه انقلاب اسلامی ایران که آن را چهره ای منزوی و عقب افتاده و از لحاظ اقتصادی در حد بحران نمایش می دادند، جمله رئیس جمهور در خالی فرض کردن خزانه کمک به طرف مقابل می کرد تا افکارعمومی خود را برای مذاکره آماده کند.

2- هدف فراتر

دقت بیشتر و جزئی در برجام هدفی بالاتر و حیاتی تر را برای استکبار جهانی نشان می دهد. آن هدف چیزی نیست جز نفوذ و بالاترین حد نفوذ، نفوذ در افکار عمومی است (چه داخلی و خارجی) که ناکارآمدی انقلاب اسلامی را پس از 37 سال به اثبات برساند. مردم در داخل و جبهه مقاومت دچار یأس نسبت به آینده می شوند و آرمان های انقلاب اسلامی را فراموش می کنند که نتیجه ای جز اضمحلال انقلاب اسلامی ندارد. در بُعد دیگر انگیزه افکارجهانی و رغبت آنها نسبت به انقلاب اسلامی ایران را (که استکبار جهانی را به چالش کشیده است) از بین می برد.

3- شایعات و تبلیغات

درست هست که افکار عمومی دنیا نیز در بحث برجام جایگاه مهمی دارد ولی ویژه تر از آن افکار داخلی و جبهه مقاومت می باشد. این جهت علی الخصوص به مردم در نظام جمهوری اسلامی ایران اختصاص دارد. حجم زیاد شبکه های ماهواره ای و رسانه های جمعی که فارسی زبان هستند و از اول انقلاب تاکنون متمرکز بر افکار مردم ایران شده اند، اثبات کننده این حربه ی دشمن است. ترویج اشرافی گری و بی خیال بودن نسبت به مسائل کشور کار را به جایی رسانده که حتی پیشرفت های علمی داخلی که ابداعی نخبگان و جوانان انقلاب می باشد به چشم نیاید و باز به دنبال غرب باشند. برای نمونه موسساتی که غربی هستند و شاخص های پیشرفت علمی جهانی را تعیین می کنند خود اعتراف به پیشرفت علمی زائد الوصف نظام جمهوری اسلامی دارند با توجه به اینکه استکبار جهانی در عملی حیوانی حتی دارو را هم از ایرانیان دریغ می کند، چه برسد به منابع علمی، یک چنین کار خارق العاده ای که در توان جوانان ما بوده انجام گرفته است.

تبلیغات بدینجا نیز ختم نمی شود؛ حرف های مغشوش و مبهم و چسباندن بعضی صحبت ها به مقام معظم رهبری و گاهی اسم ایشان را بردن و کاری بر خلاف نظر ایشان انجام دادن باعث شده که مردم حق را از غیر آن تشخیص ندهند که با اطلاعیه های دفتر مقام معظم رهبری روشنگری شده است و این حربه تقریبا برای جوانان انقلابی بی اثر گردیده است.

4- خواص

همان طور که شایعات در پیشبرد برجام در بعد داخلی برجسته تر از بعد بین المللی بود، از جهت خواص نیز برجام در بعد داخلی برجسته تر می باشد. خواصی که در منظر عوام و کف جامعه نزدیکترین مناصب و بیشترین مراودات را با رهبر جامعه اسلامی دارند و به تبع از لحاظ تفکری و عملکرد نزدیکتر به مقام معظم رهبری می باشند و به عبارت دیگر بیشترین ولایت پذیری را باید داشته باشند. یکی از محاسن بزرگ برجام رسوا کردن خواصی بود که از اول انقلاب خود را پشت مناصب و عناوین و ولایتمداری پنهان کرده بودند. خواصی که یک به یک فاصله های طولانی خود با رهبری و انقلاب اسلامی در این دو سال برای مردم بصیر به نمایش گذاشتند، از منتسب کردن تحلیل های خود به رهبری تا پیام تبریک بی معنا به بیانیه ها، تا جلسات خصوصی با مسئولان دفتر مقام معظم رهبری، که یا در بیانات علنی مورد مذمت قرار گرفتند یا بوسیله اطلاعیه های دفتر مقام معظم رهبری تکذیب و رد شد.

یکی از بزرگترین شکاف ها را در بازرسی (بخوانید بازدید تشریفاتی) پارچین توسط آمانو در مهرماه 1394 می توان دید که پس از آن فرمانده کل قوا به مسئولین نظامی فرمودند که ماذون نیستند…

5- مفاد مذاکره

نرمش در برابر تفکر موافق با مذاکره در خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی بود که توسط مقام معظم رهبری بیان شده بود. نامه تایید مشروط برجام اثبات نمود که مقام معظم رهبری از بعضی خطوط قرمز صرف نظر نموده اند. مقایسه خطوط قرمز نظام و 9شرط مقام معظم رهبری در نامه تایید مشروط برجام حاکی از این نرمش می باشد.

نرمش در برابر طرف غربی هزینه های تعلیق و خاموش کردن و تخریب بعضی از تاسیسات هسته ای ایران را به همراه دارد البته با تضمین کتبی با امضای رئیس جمهور امریکا و اتحادیه اروپا که ارائه می گردد.

بخواهیم و نخواهیم مجلس با عمل محتاطانه خود، وظیفه ای که در بررسی برجام داشت را به رهبری واگذار کرد و این همان خواسته دولت و همفکران و مشوقان آن بود که در مجلس شورای اسلامی از این دست تفکر کم نبود. این همان برگه سفید امضایی بود که انتظارش می رفت، با زبان بی زبانی برجام اجرایی شود…

شروط نُه گانه رهبری حتی امریکا را هم شوکه کرد، مانند چوب دو سر طلا شده است چراکه ناگزیر به دادن تضمین است زیرا با برجام منافات ندارد و افکار عمومی هم یک چنین انتظار عقلانی را دارد. اگر تضمین ندهد به خواسته هایی که از طریق آن به دنبالش بود نمی رسد و تمام زحمات چند ساله اش بر باد می رود و بالاتر از آن در اذهان عمومی محکوم است. شروط نه گانه حتی رای مجلس سنای امریکا در تایید برجام را نیز تحقیر کرد چراکه آن را تضمین برجام نمی داند.

6- نتیجه

قرآن کریم در اکثر آیات خود در برخورد با مردم از یک منطق استفاده نموده است و آن بیان تاریخ برای عبرت آموزی مردم است. بند دو از نامه مقام معظم رهبری در تایید مشروط برجام از تاریخ دسیسه های ظالمانه امریکا علیه ایران پرده بر می دارد و باشد که عبرت گیریم. وفای به عهد با ذات باطل در تباین می باشد، شاید مدتی به برجام پایبند باشد که آن هم برای فریب افکار عمومی است ولی این برجام به انتها نمی رسد و شکست برجام یعنی شکست هیمنه استکبار جهانی در جهان و افکار عمومی داخلی و خارجی که این پیروزی بسیار بزرگی خواهد بود.

اما تفکر داخلی موافق برجام با دادن قول های نسیه به مردم و از آن طرف هوشیاری جوانان انقلابی در این دو سال خود را ناچار به ادامه برجام به هر وسیله ای می داند؛ حتی زیر پا گذاشتن شروط تایید برجام وضع شده توسط مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی و نهایت 9 شرط مقام معظم رهبری. این یعنی شکست این تفکر که نگاه به خارج دارد و حاضر به حمایت تولیدات داخلی و همت جوانان ایرانی نیست.

نتیجه نهایی برجام یک قهرمان بیشتر ندارد و آن انقلاب اسلامی به رهبری نائب امام زمان (عج) می باشد که حتی دشمن نتوانست وجه آن را در ایران بلکه در جهان متزلزل نماید.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. بصیرت گفت:

    نتیجه برجام چیزی جز ضرر نبود
    چرا ایران اینقدر بابت فتنه ها و کج فهمی ها باید ضرر بدهد و روز از نو روزی از نو؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715