جمعه ۰۱ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۷:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
روایتی از یک هیئت دانش آموزی؛
 نگاه و نقدی بر مستند «مردانه» ساخته هیئت دانش آموزی انصارالمهدی   

«مردانه» مستندی است که یک هیئت دانش آموزی را در ایام محرم روایت می کند. این مستند نامزد دریافت فانوس پنجمین جشنواره فیلم عمار در بخش مستند حرکت های خودجوش مردمی گردید...

ندای اصفهان- محسن زیباکلام/

فیلمی نیمه حرفه ای و نیمه بلند که سوژه خوب و جذابی را که تازگی هم دارد روایت می کند و تاثیرگذاری لازم که هدف فیلمساز بوده است را دارد. این بدان معنا است که کارگردان توانسته است حرف خود را در قالب فیلم بیان کند که برای یک مستند موفق اهمیت فراوان دارد. فیلم روایت برگزاری یک هیئت دانش آموزی است که نه تنها مخاطبین هیئت را دانش آموزان تشکیل می دهند بلکه کادر اصلی هیئت هم خود آنان هستند. گفتنی است تصویربرداری این مستند به عهده «علی عزیزی» و «حسین محمدی» بوده و همچنین «ایمان سهرابی» و «مسعود اسماعیلی» تحقیقات و نویسندگی کار را برعهده داشتند.

در فیلم شاهد روایت نحوه انجام کار از ابتدای فراهم کردن مقدمات و ملزومات برگزاری مراسم تا نحوه انجام گرفتن کارها توسط مسئولین و کادر هیئت هستیم که با مصاحبه با افراد و همچنین نشان دادن قسمتی از فعالیت های حین انجام کار صورت گرفته است. خلوص، صفا و سادگی مصاحبه کنندگان در جهت موفقیت اثر بسیار مؤثر بوده است به اندازه ای که فضا را کاملا تلطیف نموده و به واقعی بودن و مستند بودن اثر کمک کرده است. مستند به هیچ وجه تصنعی به نظر نمی رسد و این یک موفقیت بزرگ است. اثرگذاری فیلم به علت حضور شخصیت هایی که در فیلم حضور دارند و صادقانه بودن آن کاملا احساس می شود و این موجب یادآوری خاطرات و فیلم هایی است که در زمینه فرماندهان دفاع مقدس ساخته شده است. همه این عوامل موجب تعامل و ارتباط بیننده با اثر می گردد و این ارتباط تا پایان ادامه پیدا می کند.

مستند مردانه

نکاتی که در پایان فیلم در رابطه با برگزار نشدن شب اول هیئت مطرح می شود از دو جهت اهمیت دارد؛ یک آنکه به سوال ذهنی بیننده پاسخ گفته است و دوم آنکه الگویی از سبک هیئت را کلید زده است که از زاویه و نگاه دیگری برخلاف آنچه هیئت های فعلی دنبال می کنند به موضوع پرداخته است. البته هدف اصلی هیئت همان تربیت است که هرچند یک تلنگر جدی به مجموعه هیئت ها می زند اما بسیار سریع از آن می گذرد که شاید می توانست بهتر و بیشتر بر آن تاکید کند. شاید کارگردان می توانست وجه ممیزه هیئت انصار المهدی را با سایر هیئت ها در آن جستجو کند و الگویی واقعی در این رابطه را معرفی نماید.

فیلم با ابهامی شروع می شود که موجب ایجاد سؤال در ذهن بیننده می گردد اما این سوال جذابیت و گیرایی لازم در پیگیری مخاطب برای دیدن ادامه فیلم را ایجاد نمی کند. «مردانه» در کل عناصری که یک مستند می تواند داشته باشد را دارد. مستند سیر روایی خوبی را برگزیده است اما گاهی به حاشیه هایی رفته که ارتباط چندانی با موضوع اصلی ندارد. مهم ترین ویژگی که می توان برای فیلم نام برد آن است که برخلاف بسیاری از به اصطلاح مستندها موضوع آن مشخص است و اصل وحدت موضوع کاملا رعایت شده است. روند فیلم چراها و سوالاتی را در ذهن مخاطب ایجاد می کند که به همه آنها پاسخ می گوید و نکته ای که در این رابطه می توان به آن اشاره نمود آن است که هر سوال که در ذهن مخاطب ایجاد می شود، پاسخ آن مقدمه ای برای سوال بعدی قرار می گیرد و همین امر باعث شده است که بیننده بتواند با اثر ارتباط بهتر برقرار کند زیرا سیر روایت فیلم برایش منطقی است و از پراکنده گویی و ایجاد تشویش و گیجی بیننده جلوگیری می کند. این همان چیزی است که متاسفانه در فیلم های مستند شاهدش هستیم که موجب گیجی مخاطب می گردد.

به لحاظ فنی کار کمی ضعیف است و علت آن را باید در عوامل زیر جستجو کرد:

نورپردازی ضعیف و تصویربرداری نیمه حرفه ای، صدابرداری و صداگذاری ضعیف، کات ها و برش های نامنظم و بی هدف و استفاده از موسیقی نامتناسب و نامنظم. گاهی نیز اثر از حالت مستند خارج شده و صرفا به یک گزارش تلویزیونی تبدیل شده است. شاید فیلمساز با یک نریشن قوی و تاثیرگذار و ترکیب آن با موسیقی متن، بهتر می توانست به حرفه ای بودن کار کمک کند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز