جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۹

روزنامه آمریکایی مدعی شد؛

پس لرزه‌های توافق ایران شروع شده است

"اکنون مشاهده می‌کنیم که توافق باعث حضور ایران در مذاکرات صلح سوریه شده که چیز خوبی است زیرا در صورت حضور نداشتن همه بازیگران فعال در صحنه این کشور، پایانی برای جنگ داخلی آن نمی‌توان متصور شد."

به گزارش ندای اصفهان روزنامه نیویورک تایمز (new york times) در یادداشتی به قلم راجر کوهن تحت عنوان “موج‌های توافق ایران” به بررسی پس‌لرزه‌های توافق هسته‌ای و حضور ایران در نشست وین جهت مذاکره برای حل بحران سوریه پرداخت و مدعی شد که احتمال ثمره دادن این گفت‌وگوها بسیار کم است.

 

 

در ابتدای این گزارش آمده است: “هیچ شانسی برای غیرقابل نفوذ بودن توافق هسته‌ای ایران وجود نداشت و مشاهده می‌کنیم یکی از مزیت‌های آن محکوم شدن ایران و آمریکا به برقراری رابطه (در عین دشمنی) طی ۱۵ سال آینده است. اکنون نیز مشاهده می‌کنیم که توافق باعث حضور ایران در مذاکرات صلح سوریه شده که چیز خوبی است.”

 

 

کوهن دلیل خود را برای خوب پنداشتن حضور ایران در مذاکرات اینگونه بیان می‌کند که در صورت حضور نداشتن همه بازیگران فعال در صحنه این کشور، پایانی برای جنگ داخلی آن نمی‌توان متصور شد و مدعی شد که ایران از طریق بدل خود یعنی حزب‌الله در آنجا حضور دارد. وی معتقد است که این مسئله اثبات می‌کند اظهارات مبارزه طلبانه ایران اغلب به قصد منحرف کردن توجهات از اقداماتش در منطقه است.

 

 

نیویورک تایمز در ادامه با اشاره به دستور مقام معظم رهبری درخصوص مذاکره نکردن با آمریکا در مسایلی غیر از هسته‌ای مدعی شد: “حقیقت این است که نه [آیت‌الله] خامنه‌ای و نه اصلاح‌طلبانی که توسط روحانی هدایت می‌شوند، نمی‌توانند یکدیگر را نادیده بگیرند. اکنون قدرت مربوطه آنها (اصولگرایان و اصلاح‌طلبان) در یک تعادل شکننده قرار دارد که در تاریخ ۳۶ ساله انقلاب اسلامی غیرعادی است.”

 

 

این روزنامه آمریکایی که معتقد است غرب باید این وضعیت کنونی در جمهوری اسلامی را بررسی کند، با انتقاد از باراک اوباما بخاطر نادیده گرفتن شعارهای ‘مرگ بر آمریکا’ برای معامله با ایران، مدعی شد: “اگر اسراییل نیز چنین مصلحت‌گرایی و ظرفیتی برای بی‌اعتنایی به یاغی‌گری‌های ایران نشان می‌دهد، می‌توانیم اینگونه نتیجه‌گیری کنیم که توافق هسته‌ای در جهت منافع آن است.”

 

 

کوهن در اظهار نظری عجیب مدعی است که ایران همیشه باعث دور کردن توجهات از مشکل اصلی رژیم صهیونیستی یعنی فلسطین بوده و نوشت: “ایران از اورشلیم (بیت‌المقدس)‌ بسیار دور بوده و ایرانیان به ندرت درباره اسراییل فکر می‌کنند!”

 

 

وی اما درباره درگیری‌ها میان فلسطینیان و نیروهای امنیتی اشغالگر قدس معتقد است که چنین رفتارهایی بخاطر ظلم زیاد علیه مردم فلسطین بوده و خشونت روی دیگری از وضعیت فعلی رژیم نتانیاهو است که اعتقاد دارد به نفع اسراییل است: “خشونت عضو جدانشدنی از اشغالگری اسراییلی‌هاست که بیش از نیم قرن ادامه دارد.”

 

 

نیویورک تایمز با بازگشت به موضوع اصلی بحث یعنی حضور ایران در مذاکرات سوریه نوشت: “مسیر تاریخ می‌تواند تغییر کند. حضور ایران در میز مذاکره این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که هرگونه پایانی برای جنگ سوریه نامحتمل است. نیروهایی که این جنگ را ادامه می‌دهند بسیار بزرگتر از توان یک کشور از هم گسیخته برای کنترل آنها است.”

 

 

در پایان این یادداشت آمده است: “ولی در هر حال حضور ایران در کنار روسیه و آمریکا به همراه کشورهای اروپایی و قدرت‌های منطقه‌ای (در مذاکرات) مثبت است. افراد درستی پای میز جمع شده‌اند. ولی برای اسراییل و فلسطین چنین میزی وجود ندارد.”/جام

 

 

 

 

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز