شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۵

وقتی دانشجویان زکات آموزه‌هایشان را با آموختن می‌پردازند/ اردوی جهادی در روستاهای پشت‌کوه فلارد

در اردوهای جهادی دانشجویان می‌آیند تا زکات آموزه‌های خود را با آموختن بپردازند اما شاید در این روزها به این درک برسند که اینجا دانشگاهی دیگر برای اندوختن و یادگیری است، جوانانی که شاید برای بسیاری از آن‌ها تحمل سختی نوازش‌های تند آفتاب کویری سخت باشد.

به گزارش ندای اصفهان، ایران کشور وسیعی است که در همه‌ جای آن زندگی جریان دارد، حتی در نقاط بسیار صعب‌العبور که امکانات اولیه رفاهی و بهداشتی نیز وجود ندارد؛ با این حال مردمانی در روستاها مشغول زندگی هستند.

دولت‌های مختلف نیز همیشه بیان می‌کنند منابع مالی و انسانی کافی برای رفع محرومیت‌زدایی وجود ندارد و نمی‌توانند با وضع موجود پاسخگوی مشکلات مردم در مناطق محروم باشند.

از همین رو گروه‌های جهادی تشکیل شدند که در عرصه‌های مختلف عمرانی، فرهنگی، بهداشتی و درمانی در روستاها و مناطق محروم فعالیت دارند؛ این گروه‌های جهادی نیز هدفی جز ایجاد ایجاد نشاط و نشاندن لبخند رضایت بر صورت مردم سخت‌کوش روستاها ندارند.

خالصانه و ایثارگرانه

امسال هم همانند گذشته، بچه‌های بسیجی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کار جهادی را در پیش گرفتند و در قالب گروه جهادی فاطمه‌الزهرا، راه کار خالصانه و ایثار را در پیش گرفتند و با حضور در مناطق محروم بدون هیچ مواجبی شروع به فعالیت کردند.

خبرنگار فارس برای جویا شدن از فعالیت دانشجویان در اردوهای جهادی تصمیم می‌گیرد به یکی روستاهای شهرستان لردگان سفر کند، مسیرهایی پیچ در پیچ و صعب‌العبور را به جان خریدیم تا بتوانیم گوشه‌ای از فعالیت گروه‌‌های جهادی را نظاره کنیم.

روستاهای پشت‌کوه فلارد

سجاد کمالی مسؤول واحد جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این خصوص می‌گوید: اردوی جهادی گروه فاطمه‌الزهرا متشکل از ۷۰ دانشجو، فعالیت خود را از ۲۱ مرداد‌ماه در روستاهای پشت کوه فلارد، از توابع شهرستان لردگان استان چهار محال و بختیاری آغاز کردند و تا ۳۱ مرداد‌ماه در این منطقه حضور خواهند داشت.

او با اشاره به این‌که این گروه جهادی در بخش‌های فرهنگی، بهداشتی و درمانی فعالیت دارد، می‌افزاید: دانشجویان علاقه‌مند در بخش فرهنگی، کلاس‌های معارف، احکام و آموزش‌‌های درسی را برای بچه‌های روستا در سنین مختلف برگزار می‌کنند؛ همچنین گروه درمانی متشکل از پزشک عمومی و متخصص، دندان‌پزشک، فیزیوتراپیست، مامایی، شنوایی‌شناسی، پرستاری، تغذیه و بهداشت محیط مشغول فعالیت بهداشتی و درمانی هستند.

مسؤول واحد جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان که تحمل سختی‌ها و چشیدن طعم محرومیت، آشنایی با مردم و فرهنگ روستا و احیای ارزش‌های دینی و انقلابی را از برکات اردو‌های جهادی برای جهاد‌گران می‌داند، افزایش امید به زندگی، ایجاد نشاط و انگیزه برای حضور در روستا، حل مشکلات و رفع فقر فرهنگی را از آثار این اردو‌ها بر مردم مناطق معرفی ‌می‌کند.

احساس نشاط از حضور در بین مردم روستا

با گشت و گذاری در بین دانشجویان جهادگر و مشاهده فعالیت‌های در حال انجام، با برخی از آنان هم‌صحبت شدم؛ یکی از جهادگران که از بردن نام خود خودداری کرد، معتقد است: دومین سال پیاپی است که در اردوی جهادی شرکت می‌کنم و از حضور در بین مردم روستا احساس نشاط خاصی دارم، با وجود این‌که سختی‌های زیادی در رفع نیاز‌های روز‌مره داریم اما کار کردن با بچه‌ها انرژی عجیبی به ما می‌دهد.

او که خدمت‌رسانی به مردم را عبادت می‌داند، عقیده دارد با حضور در اردو‌های جهادی روحیه ایثار و خدمت‌رسانی افزایش پیدا می‌کند و عرصه خوبی برای تربیت نیروی مؤمن انقلابی ایجاد می‌شود.

دانشجوی دیگری درحال انجام معاینات فیزیوتراپی بود که توجه من را به خود جلب کرد؛ از او در خصوص کارش پرسیدم، او بیان می‌کند: چند روزی است در روستای نارمه حضور داریم و تا کنون ۴۰ نفر از اهالی از نظر مشکلات فیزیکی مورد ارزیابی قرار گرفتند و درمان‌های الکتروتراپی، تمرینی و دارویی و همچنین آموزش‌های لازم جهت اصلاح سبک زندگی به آن‌ها داده شد.

با جان و دل در اردو حاضر شده‌ام

این دانشجوی رشته فیزیوتراپیست با اشاره به سختی‌های حضور خواهران در اردو‌های جهادی تأکید دارد: سختی‌ها همیشه وجود دارد اما تحمل آن‌ها با دیدن مشکلات متعدد مردم آسان می‌شود؛ با جان و دل در اردو حاضر شده‌ام و همه توانم را برای کل مشکلات درمانی اهالی منطقه می‌گذارم.

آن طرف‌تر به سراغ یکی از خواهران بسیجی می‌روم که می‌گوید جزو تیم فرهنگی‌ است، در رابطه با علل حضورش در اردوی جهادی جویا می‌شوم.

او بیان می‌کند: علاوه بر‌ این‌که کلاس‌های آموزشی را برای دختران برگزار می‌کنیم، برنامه‌هایی نیز برای خودسازی و رفع رذایل اخلاقی جهادگران وجود دارد؛ شیرینی حضور در این اردو‌ها با کلمات قابل توصیف نیست، باید در این جمع حضور پیدا کرد و از نزدیک دید و چشید.

هر لحظه حضور در این اردو درس زندگی است

مسؤول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز از دلیل حضور در این مناطق یادآور می‌شود: جهت آماده شدن برای حضور در جامعه به عنوان مسؤولان آینده کشور باید اردوی‌های جهادی برگزار شود؛ در مناطق محر‌وم مردم از حداقل امکانات برخوردار هستند و یک مسؤول باید شرایط مردم را درک کرده باشد تا مسیر کار‌ها به سمت اشرافیت و نفع شخصی پیش نرود.

حامد محزونی در ادامه اذعان دارد: باید به عنوان مبلغان فرهنگ جهادی به فعالیت در جامعه ادامه دهیم، لحظه لحظه حضور در این اردو برای بچه‌ها درس زندگی است، دیدن شرایط روستا و خانه‌های روستایی، صحبت با مردم روستا و آشنایی با فرهنگ مردم زحمت‌کش از ثمرات حضور در این اردو‌ها است؛ مروت و مردانگی در بچه‌های روستایی موج می‌زند، برای خودباوری نیاز به دیدن بچه‌های روستا داریم؛ ابراز محبت و عاطفه روستاییان بسیار زیاد است.

او خاطرنشان می‌کند: در این اردو خدمت‌رسانی در زمینه‌های بهداشتی و درمانی انجام می‌شود، غربالگری‌ در بین اهالی روستا انجام شده است، بیماری‌های خاص و مزمن را شناسایی کرده‌ایم و حداقل نیاز‌های درمانی را برطرف کردیم؛ در بخش فرهنگی نیز با هدف‌گذاری خاصی کلاس‌های آموزشی برای بچه‌ها در سنین مختلف برگزار می‌شود.

وقتی دانشجویان خمس آموزه‌هایشان را با آموختن می‌پردازند

محزونی در پایان اضافه می‌کند: امیدواریم خداوند فعالیت ناچیز ۱۰ روزه جهادگران را قبول کند، قطعا در آینده حسرت می‌خوریم چرا بیشتر از این نمی‌توانیم در این مناطق فعالیت کنیم تا پشتوانه زندگی ما شود.

در اردوهای جهادی دانشجویان می‌آیند تا خمس آموزه‌های خود را با آموختن بپردازند اما شاید در این روزها به این درک برسند که اینجا دانشگاهی دیگر برای اندوختن و یادگیری است جوانانی که شاید برای بسیاری از آن‌ها تحمل سختی نوازش‌های تند آفتاب کویری سخت باشد اما آمده‌اند برای یک هدف که آن هم شرکت در یک اردوی جهادی است.

بنابراین کوله‌بارشان را آماده می‌کنند در این مدت باید دل از تمامی تعلقات دنیوی جدا کنند و به دور از خانواده به دور از راحتی و آسایش به امید ساختن خانه‌های کوچک و یا دلی بزرگ به سفری معنوی رهسپار شوند، سفری که در آن همراهانشان دوستان و هم سن و سال‌های خود هستند.

اردوی جهادی برای هر فرد تعریفی خاص دارد یکی آن را آمیزه‌ای از مهر و ایمان و عشق و برای خدمت‌رسانی به هم نوع در مناطق محروم می‌بیند و دیگری آن را آزمونی برای سنجش خود دیده که ببیند چقدر می‌تواند در برابر ناملایمات از نفس خود مایه بگذارد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق