جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۹
عارف در دانشگاه صنعتی اصفهان:
 دوری از افراط و تفریط، لازمه استمرار فعالیت دانشجویی/ آیا تعبیرهای سیاسی خاص عارف از شعار سال قانونی است؟!   

رئیس بنیاد امید ایرانیان با انگیزه بودن، وابسته نبودن به گروه های سیاسی و دردمند بودن را از ویژگی های دانشجو عنوان کرد و با بیان اینکه اداره ی آینده کشور بر عهده این قشر جامعه است، گفت: رشد و اعتلای فرهنگی لازمه ی جوان دانشجو برای دوری از افراط و تفریط و استمرار جنبش دانشجویی دانست.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، دیروز بعدازظهر محمدرضا عارف در نشست «آسیب شناسی جنبش دانش جویی با نگاه به آینده» که در تالار شیخ بهایی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد، ضمن تبریک ایام رجبیه، ولادت حضرت جواد الائمه و حضرت علی (علیهما السلام)، ۱۲ اردیبهشت ماه سالروز شهادت استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری و هفته نکوداشت مقام شامخ معلم را گرامی داشت.

رئیس بنیاد امید ایرانیان همچنین در آستانه ی روز کارگر، ابراز امیدواری کرد دولت در برنامه ی ششم توسعه که در حال تدوین است نگاه ویژه ای به این قشر جامعه و همچنین معلمان داشته باشد.

وی سپس در مورد ۹ اردیبهشت روز شوراها، گفت: از منظر حضرت امام خمینی (ره) چه در سال های پیش از انقلاب و چه در سال های پس از آن همیشه مردم بودند که حرف و اول آخر را می زدند.

تقسیم روند جنبش دانش جویی به سه مقطع

رییس هیئت مدیره ی بنیاد باران در خصوص تحلیل روند جنبش های دانشجویی، با بیان اینکه این جریان را به سه مقطع ۱۳۲۲ تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران، از ۱۳۵۷ تا زمان حال و در نهایت از چند سال اخیر به بعد تقسیم می کند به بررسی این سه مقطع پرداخت.

عارف جهت گیری های اصلی  جنبش های دانش جویی بین سال های ۱۳۲۲ تا ۱۳۵۷ را استکبار ستیزی و پیشتازی مبارزه برای براندازی رژیم شاه به خصوص در دهه ۳۰ دانست و تصریح کرد: در این مقطع چندین نقطه عطف از جمله ۱۶ آذر ۱۳۳۲ و ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ را شاهد بودیم.

وی اهمیت دانشجو را در آنجایی دانست که چشم مردم به اوست و هر گاه دانشجو در مسئله ای پیش قدم شود مردم نیز به آن موضوع حساس خواهند شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام شاخصه ی اصلی مقطع دوم یعنی از سال ۵۷ تا امروز را تغییر نگرش جنبش از براندازی رژیم شاه به تقویت و تثبیت نظام اسلامی دانست و اوج حضور دانشجو در این دوره را حضور در حوادث پس از پیروزی انقلاب و به خصوص جنگ ۸ ساله ی دفاع مقدس عنوان کرد.

اداره ی جنگ بر عهده ی جوان و دانشجو بود/ این حرف غلو نیست

عارف تصریح کرد: اگر بگوییم اداره ی جنگ بر عهده ی جوان و دانشجو بود غلو نیست و در پشت جبهه ها نیز این قشر جامعه خدمات ارزنده ای ارائه می کرد.

عملکرد جنبش پس از انقلاب با نقد جدی روبروست

عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی اصفهان نیاز ورود به مقطع سوم جنبش دانشجویی را نقد جدی این جریان در فضایی صمیمی دانست و تصریح کرد: عملکرد جنبش مخصوصا در سال های پس از انقلاب با نقد جدی روبروست.

وی سال های بین ۸۴ تا ۹۲ را دوره ی افول و نگاه امنیتی به جنبش دانست اما در عین حال گفت: باید بدون ملاحظه کاری جنبش را تحلیل کرد و نمی توان گفت هر چه بود تحمیل دیگران بود بلکه اگر تحلیل دقیق نداشته باشیم باز مسائل تکرار خواهد شد.

رییس هیئت مدیره ی بنیاد باران حضور دانش جو در تشکل های دانشجویی را باعث رشد وی دانست و افزود: پس از سال های انقلاب به علت حضور دانشجو در جهاد سازندگی، سال های جنگ و … فضای دانشگاه خالی شد و متاسفانه در سال های بعدی نگاه دانشجو یک بعدی به کتاب و آزمایشگاه محدود شد.

اختلاف نظرها با صمیمیت همراه باشد نه چماق خارج از دانشگاه!

وی تحلیل صحیح را لازمه ی مقطع سوم جنبش دانش جویی دانست و ادامه داد: در مقطع دوم انشعاب های غیر منطقی ایجاد شد البته اختلاف نظر به جای خود وجود دارد اما باید در فضای برادرانه و صمیمانه همراه باشد نه با چماق و نفوذ جریان های سیاسی سودجو که ریشه ی آن در خارج از دانشگاه است.

عارف همچنین از برخوردهای بعضا ناصحیح کمیته ی انضباطی  به خاطر اختلاف دانش جو با مدیران دست چندم انتقاد کرد.

رئیس بنیاد امید ایرانیان به اهمیت فضای علمی دهه ی چهارم انقلاب، ابلاغ سیاست های کلی علم و فناوری و همچنین تدوین برنامه ی ششم توسعه اشاره کرد و افزود: امروز دانش جو مسئولیت های مهمی روبروست که باید پاسخ گوی نیازهای مردم باشد.

به جای نگاه تنگ دولتی باید نگاه جوان و مردم محور حاکم شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: دولت به جای نگاه تنگ دولتی مردم و جوانان متخصص و با انگیزه محور قرار دهد چرا که سهم تولید ناخالص توسط دانشجو باید به ۵۰ درصد برسد.

عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی اصفهان با انگیزه بودن، وابسته نبودن به گروه های سیاسی و دردمند بودن را از ویژگی های دانشجو عنوان کرد و با بیان اینکه اداره ی آینده کشور بر عهده این قشر جامعه است، گفت: رشد و اعتلای فرهنگی لازمه ی جوان دانشجو برای دوری از افراط و تفریط و استمرار جنبش دانشجویی دانست.

رئیس بنیاد امید ایرانیان ضمن تاکید بر استفاده از تجربه های اعضای سابق تشکل های دانشجویی در این مسیر عنوان کرد: تشکیل جنبش های دانش جویی در دهه چهارم انقلاب یک ضرورت برای نظام است و حذف شدنی هم نیست چرا که نتیجه ی اقدام حذفی، حذف همان مسؤول خواهد بود.

عارف در ادامه شاخصه ها و اصول جنبش های دانش جویی را برشمرد.

آرمان گرایی، عدالت خواهی، تلاش برای حاکمیت ارزش ها، حرکت در خط اسلام، محوریت دادن اخلاق، استفاده از خرد جمعی در برخورد با گروه ها، پرهیز از حرکات شتاب زده و احساسی که لازمه ی ماندگاری و تاثیرگذاری است، استقلال فکری و عدم تبدیل به تریبون برای جریان خاص سیاسی هر چند حق و در نهایت محور قرار دادن همگرایی بخشی از این اصول بود که عارف به آن ها اشاره کرد.

در بحث ها به هم برچسب نزنیم

این سیاست مدار اصلاح طلب ضمن گلایه از زدن برچسب فتنه به بعضی از دانش جویان گفت: در بررسی روندها و گفتگو با گروه های دیگر نباید برچسب زنی کنیم.

وزیر پست، تلگراف و تلفن دولت اصلاحات در خصوص اهمیت تدوین برنامه ی راهبردی جنبش های دانش جویی به دلیل پویایی گفت: دانش جو ۵ سال و یا بیشتر مهمان دانشگاه است لذا با پذیرش اینکه رکن اصلی دانشگاه دانشجو است باید با در نظر گرفتن اولویت ها از جمله اعتلای فرهنگی برای استمرار حرکت و دانش جویان جدید برنامه ی درست تدوین شود.

عارف نگاه خطرناک دانشجو را این توقع دانست که دولت موظف است پس از تحصیل میزی را برای کار به بدهد.

دانشجو باید کارآفرین باشد نه دنبال میزنشینی!

وی افزود: طبق آمار تولید ۷۰ تا ۸۰ درصد علم در دنیا توسط دانش جوی دانشمند صورت می گیرد و باید به این موضوع توجه داشت که دانش جو باید کارآفرین باشد و نه تنها برای خود برای زمینه ی فعالیت دیگران را نیز فراهم کند.

عضو هیات امنای دانشگاه صنعتی اصفهان ایجاد آرامش همراه با نشاط در محیط دانشگاه را وظیفه ی تشکل های اسلامی دانست و تصریح کرد: منظور آرامش گورستانی نیست؛ بلکه ایجاد فضایی به دور از حاشیه ها، تندروی و صحبت بر اساس منطق و اصول است.

عارف با اشاره به لزوم حضور دانش جو در همه ی صحنه های سیاسی اجتماعی گفت: می توان با تاکید بر حرکات مشترک برای افزایش هم افزایی میان دانشگاه ها اتحادیه های دانش جویی تشکیل داد.

اهمیت انتخابات ۹۴ از ۹۲ بیشتر است

وی افزود: بر این باوریم اهمیت انتخابات ۹۴ از انتخابات ۹۲ بیشتر است  چرا که روند حرکت از مسیر خرداد ۹۲ باید به سمت اسفند ۹۴ پیش برود.

این سیاست مدار اصلاح طلب جمعیت حدود ۵ میلیونی دانش جو را بسیار بااهمیت در انتخابات دانست و گفت: مهم ترین وظیفه حفظ سرمایه ۹۲ و اعتلای آن است.

نیاز به مجلس مقتدر و کارشناس داریم

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیدار وزیر امور خارجه آمریکا در محل اقامت ظریف در آمریکا را نشان از دست برتر تیم مذاکره کننده هسته ای کشور دانست و تصریح کرد: حفظ و ارتقای این سرمایه و تشکیل مجلس مقتدر کارشناس، به تلاش و تشویق مردم برای حضور در عرصه ی انتخابات نیاز دارد.

وی افزود: باید در سال همدلی و همزبانی، همه ی مسؤولان و دست اندرکاران انتخابات مواظبت کنند.

برخورد مهربانانه با مسئله حصر باعث همدلی و همزبانی است!

عارف ادامه داد: باید مسائلی که باعث کدورت و دلزدگی بخشی از جامعه شده است، به عنوان مثال مسئله ی حصر با مهربانی برخورد شود تا مردم نیز با همدلی و همزبانی در انتخابات شرکت کنند.

رئیس بنیاد امید ایرانیان اصل حاکم بر انتخابات را فتوای رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه رای حق الناس است دانست و تصریح کرد: نباید با توجیه های بی ربط فراقانونی عمل کنیم.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد: تشکل های دانش جویی با انسجام و همکاری بتوانند نمایش خوبی را در عرصه ی انتخابات ۹۴ به نمایش بگذارند.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز