شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۱۹

وقتی حنای اصفهان دیگر برایشان رنگی ندارد...

نشریه ای که دغدغه اش مردم این دیار نبود!/ تغییر نام ماهنامه «اصفهان نیمروز» به «نیمروز» در شماره جدید

امیدوارم افرادی که اصفهانی نیستند و البته دلبستگی واقعی به اصفهان و فرهنگ مذهبی آن ندارند، در هر مسندی هستند، اگر به سمت صلاح نمی روند لااقل دست از تغییر و انحراف فرهنگ اصفهان بکشند و نام پرآوازه اصفهان را بازیچه افکار خود نکنند

ندای اصفهان- تحریریه

اصفهان نیمروز نام ماهنامه طنزی بود که توسط موسسه اصفهان امروز منتشر می شد.
این موسسه که دارای چندین نشریه است، توسط خانواده اکبری اداره می شود. نکته قابل توجه این است که خانواده اکبری اصالتا اصفهانی نیستند و اهل یکی از شهرهای استان همدان هستند.
مجله طنز اصفهان نیمروز در اسم و لوگوی روی جلد خود عبارت «اصفهانی ترین ماهنامه طنز و کاریکاتور ایران» را به کار می برد. پیش از این نیز گفته بودیم که این مجله طنز البته هیچ سنخیتی با فرهنگ مردم مذهبی اصفهانی نداشت (+)، چرا که مهمترین موضوعات آن حول و حوش کنسرت های موسیقی، پیگیری تکنوازی بانوان، مطالبه گری رفتن زنان به ورزشگاه برای تماشای بازی آقایان و… می گشت؛ که البته دغدغه مردم این دیار نبود.
اکنون این مجله در سی و سومین شماره خود نام اصفهان را حذف کرد!


اینکه اسم اصفهان از نام آن حذف شده است را می توان به میمنت گرفت چرا که افرادی که نه اصالتا اصفهانی اند و نه با فرهنگ مردم اصفهان آشنایی دارند بالاخره دست از سر اصفهان برداشتند! و مطالب این نشریه دیگر به نام اصفهان تمام نمی شود.
در حال حاضر شورای شهر اصفهان نیز در تسخیر اصلاح طلبانی است که اکثریت آنها نه تنها اصفهانی نیستند، بلکه باورها و آرمان های آنها نیز با مردم اصفهان همخوانی ندارد. تلاش برای اقداماتی همچون تغییر نام خیابان آیت اله سید ابوالحسن اصفهانی از جمله آن بود که اعتراض مردم و علمای اصفهان را در پی داشت.
امیدوارم افرادی که اصفهانی نیستند و البته دلبستگی واقعی به اصفهان و فرهنگ مذهبی آن ندارند، در هر مسندی هستند، اگر به سمت صلاح نمی روند لااقل دست از تغییر و انحراف فرهنگ اصفهان بکشند و نام پرآوازه اصفهان را بازیچه افکار خود نکنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. مخاطب گفت:

  با سلام
  بنظرم استدلالی که به آن تکیه کرده اید، اساسا اشتباه است. این نگاه که باید حتما مردمی از یک نژاد، یا یک قومیت یا یک سرزمین فقط برای شهر و یا سرزمین خود تصمیم بگیرند و دیگران از این اصالت ساقط هستند، نگاهی ست که نه تنها عقلا صحیح بنظر نمی رسد، همچنین با مبانی دینی ما نیز در تعارض است. با این نگاهی که شما دارید چگونه می پذیرید که امامان و پیشوایان دینی ما از سرزمین و قومیت دیگری باشند؟؟
  مگر نه این است که همه در برابر محضر پروردگار برابرند و تنها تقواست که در پیشگاه خدا برتری و اصالت می آورد؟؟

  • ناشناس گفت:

   اینجا بحث دینی مطرح نیست. بحث اینجاست که افرادی که با هویت یک شهر بیگانه اند چرا باید بیایند از نام یک شهر به عنوان برند استفاده کنند و پس از اینکه از ان پله ای ساختند به راحتی پشت پا به ان بزنند.
   ضمن اینکه باید به باورها و سنتهای درست یک ملت احترام گذاشت همچنانکه پیامبر اکرم به عید نوروز که دارای محاسن زیادی بود صحه گذاشت.
   در بعضی از مناطق کشور مشاهده شده تعداد زیادی از مهاجرین به یک منطقه هجوم اورده اند و پس از چند سال فرهنگ ان را دچار تغییر کرده و خود حاکم ان شده اند که با امنیت فرهنگی در تضاد است. اینگونه رفتارها در اینده سبب ایجاد تنشهای قومی بیشتری می شود که باید از ایجاد ان پیشگیری کرد.
   لاجرم اینکه تفکر این نشریه نه تنها در تضاد با فرهنگ اصفهان بلکه در تضاد با فرهنگ شهر همدان و کل ایران هم بود.
   رویکرد ان پیگیری مطالبات قشری بی درد دنبال کننده فرهنگ غربی بود….

 2. ناشناس گفت:

  جالب است بدانید اصفهان امروز حرفه‌ای‌ترین و تخصصی‌ترین روزنامه فرهنگی و اجتماعی اصفهان است که به صورت خصوصی کار می‌کند. در اصفهان چندین رسانه دولتی وجود دارد که با وجود این همه اعتبارات و بودجه بازهم از افرادی با رابطه و ضابطه استفاده می‌کنند و به همین دلیل اخبار و تحلیل‌هایی غیرحرفه‌ای و با خط و خطوط تحویل می‌دهند.
  در ضمن من کم و بیش نویسنده مجله اصفهان‌نیمروز قدیم و نیمروز(فعلی) هستم و دیده‌ام که آقایان اکبری هیچ دخالتی در مجله ندارند و همه تصمیمات را بچه‌های طنزپرداز اصفهان می‌گیرند. حتی حذف نام اصفهان از ابتدای نام مجله تصمیم خود بچه‌های تحریریه و مسئول بود.
  آقایان اکبری انسان‌های شریف و قابل احترامی هستند. گرچه پسرخاله بنده هم نیستند که بخواهم تعریف و تمجید کنم.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق