پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۹:۲۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۹
روشنفکران باز هم جا ماندند!
 برجام و پرونده ای عبرت آموز   

جریان بیمار منورالفکری که سال ها است برخلاف شعارهای پوچ ناسیونالیستی خویش، وطن دوستان حقیقی شریعت مدار را از دم تیغ نقد و توهین خود می گذراند بار دیگر در ارتجاعی مضحک به دوران باشکوه!! قاجار درصدد برآمده که نهال دستاوردهای بومی این ملت را از ریشه درآوردند...

ندای اصفهان- یاسر مرکزی/

رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران که همواره به پیروی از سیره زعمای شیعه از منظری فقیهانه و حکیمانه دیده بانی نظام را برعهده داشته اند پس از دو سال جدال هسته ای ملال آور و پر هزینه که به نوعی دولت را عملا به وزارت خارجه تبدیل کرده بود، با نگاشت نامه ای تاریخی به رییس جمهور، مصوبه ۱۹/۵/۹۴ شورای عالی امنیت ملی درباره برجام را به شرط رعایت قیودی که در نامه ایشان آمده است تایید نمودند. فرمودند:

«این مجموعه‌ی پر حجم کار و تلاش و فکر در مسئله‌ای که گمان می رود از جمله‌ی مسائل به یاد ماندنی و عبرت‌آموز جمهوری اسلامی باشد، درخور تقدیر و مایه‌ی خرسندی است. به همین دلیل با اطمینان می توان گفت که پاداش الهی برای این نقش آفرینی‌های مسئولانه، مشتمل بر نصرت و رحمت و هدایت ذات حضرت حق خواهد بود، ان‌شاءالله؛ زیرا وعده‌ی نصرت الهی در برابر نصرت دین او، تخلّف‌ناپذیر است.»

نگارنده برآن است در این مقال به برخی از وجوه و شئون عبرت آموز اتفاقات این دو سال اشاره ای گذرا داشته و ان شالله از این گذر بهره ای هر چند اندک نصیب خواننده نماید.

۱- روشنفکران باز هم جا ماندند…

جریان بیمار منور الفکری که سال های سال است بر خلاف شعارهای پوچ ناسیونالیستی خویش، وطن دوستان حقیقی شریعت مدار را از دم تیغ نقد و توهین خود می گذراند بار دیگر در ارتجاعی مضحک به دوران باشکوه!! قاجار درصدد برآمده که نهال دستاوردهای بومی این ملت که از قطره قطره خون شهدای وطن آبیاری شده است را از ریشه درآورده و در زمین رویاهای خویش یعنی مغرب زمین بکارد. اما زهی خیال باطل که ایرانی مسلمان بیدار شده است. از همان زمان که پیرمردی کوچک با عقلی بزرگ (تعبیر امام ره در مورد میرزای شیرازی) استقلال ملت که می رفت ازقبل تنباکو به تاراج برده شود را بازگرداند. از همان زمان که پیکر مطهر شیخ شهید بر بالای دار قرار گرفت… از همان زمان که خمینی کبیر پتک مرجعیت خود را بر سر کاپیتولاسیون کوبید، از همان زمان ها است که ایرانی به این بلوغ و استقلال رسیده است.

او همه چیز را ذیل وابستگی به مغرب زمین تعریف می کند؛ حتی ملی گرایی اش هم زمانی معنا دارد که در راه توسعه به جامعه جهانی (آمریکا و چند کشور اروپایی) پیوند بخورد. او که سال های سال است عقب ماندگی ایران و ایرانی را ریشه در استبدادزدگی آنها می داند اما اینبار مادحانه و همسنخ قاجاریه در مذمت صنعت هسته ای همان سخن معروف و سخیف «این ماده عفن و سیاه را می خواهیم چکار» تکرار نمود. پروندۀ اتمی ایران اگر هیچ ثمره ای نداشته باشد که صد البته هزاران فایدۀ اقتصادی، اجتماعی و فن آورانه داشته است، حداقل یک فایده اش همین است که بدرستی نشان داده که جریان روشنفکری پنهان شده در نقاب علم و ترقی طی دویست سال اخیر با ایرانیان صادق نبوده است، چه اینکه حتی اگر بپذیریم روشنفکری وطنی مخالف کشته شدن دانشمندان ایران از سوی موساد، سیا و اینتلیجنت سرویس و منافقین بوده است امّا اصرارش بر ناکارآمد نمایی دانش های عالی چرخۀ علوم پرفایدۀ هسته ای و پافشاری اش بر خاموشی و پلمب این مراکز در نتیجۀ نهایی اش با ترور جوانان ایرانی هم راستا است.

۲- منطق قوم موسی در امت پیامبر خاتم

یکی از چالش های اساسی جریان اصیل حزب الله با افرادی است که به دلیل فهم غلط و شعور پایین خویش از رابطه امام و امت تفاسیر غلطی از ولایت مداری ارایه می دادند. کسانی که بعضا به دلیل جایگاه موجه خود در میان امت حزب الله افراد دیگر را هم به غلط می انداختند. گزاره معروف «آقا همه چیز را زیر نظر دارند شما نگران نباشید» در واقع همان منطق قوم موسی علیه السلام است که چنین گفتند:

«قالُوا یا مُوسی‏ إِنَّا لَنْ نَدْخُلَها أَبَداً ما دامُوا فیها فَاذْهَبْ أَنْتَ وَ رَبُّکَ فَقاتِلا إِنَّا هاهُنا قاعِدُونَ- مائده/ ۲۴» (گفتند: ای موسی تا آنها در آن (شهر) هستند ما هرگز وارد آنجا نخواهیم شد، پس تو و پروردگارت بروید (با آنان) بجنگید، ما حتما در همینجا خواهیم نشست.)

۳- کُدخداها در پازل کَدخدا

در حالی که رهبر معظم انقلاب طی دو سال گذشته چندین مرتبه بر اینکه حرف خصوصی با کسی ندارند و مواضع شان همان است که در محافل عمومی اتخاذ می کنند اما جریانی خطرناک مدام از جلسات خصوصی و کُد هایشان از رهبری حرف می زنند. به تعبیر یکی از اساتید:

«کُد را از اینها بگیری، خبر ویژه و شرکت در فلان جلسه محرمانه را از اینها بگیری، هویت سیاسی‌شان و جایگاه اجتماعی‌شان نابود می‌شود. اصول و مبنا که ندارند. با همین کُدها خدایی می‌کنند و همه را رعیت خودشان می‌خواهند. کُدخداهایی هستند که به هیچ وجه نمی‌شود در مبارزه با کَدخدا روی اینها حساب کرد. حرف صریح رهبری و آرمان مسلم انقلاب را زیر پایشان می‌گذارند و دم از کُدهایی می‌زنند که از جابلسا و جابلقا به آنها سیگنال داده که… . کُد خدایی جریان مقابل اصولگرایی است! جریان استحاله اصولگرایی است. که البته نفوذ کرده و اصولگرایی را از خاصیت انداخته است و می خواهد حتی به ضد خودش تبدیل کند. دارد ریشه حزب الله را می زند. ریشه اصول محوری را می زند. ریشه تکلیف گرایی را می زند. اسم خودشان را اصولگرا می‌گذارند ولی محافظه کاری و مصلحت پرستی را جایگزین کرده‌اند. آرزویشان این است حزب‌اللهی‌ها را با یک سری روبات جایگزین کنند! روبات‌هایی که خودشان قدرت تحلیل بر اساس اصول واضح نداشته باشند و به جای آرمان‌ها و اصول با کُدهایی که از اینها می‌گیرند قیام و قعود کنند. کارویژه اینها از کارانداختن جوشش های درونی و مردمی انقلاب و ایجاد آریستوکراسی جدید در دل توده های انقلابی است.» (وحید جلیلی، حسینیه هنر تهران)

این بحث البته ظریف است و جای کار دارد و به کم کاری های تئوریک ما در حوزه جمهوریت اسلامی برمی گردد. کسی که “جمهوریت” نظام را فهم نکند یا عمیقا نپذیرد فرجامش هضم شدن در لیبرال– سرمایه داری و عملگی برای کدخداست. کُدخداها در بزنگاه‌ها- چه بدانند چه ندانند؛ چه بخواهند چه نخواهند- در پازل کَدخدا بازی می کنند و دور رهبری را به بهانه های واهی از نیروهای آماده خالی می‌کنند.

۳– باز هم ولی فقیه جور ما را کشید…

سیاست اسلامی و حکومت دینی و نظام جمهوری اسلامی در مقام تحقق، بر همکاری آگاهانه و داوطلبانه جمهور و توده مردم متکی است و روی در مخاطب عام دارد و به همین دلیل حزب اللهی های طرفدار “جمهوری” اسلامی باید تمام تلاششان را برای “گسترش” نگرش و گرایش استقلال طلبانه مخالف استکبار انجام بدهند. خیلی از کارهای ساده ولی مهم را می توانستیم انجام دهیم اما نشد. ساده‌ترین دلیلش همین است که راجع به مسئله‌ای که سال ها از چالش های اساسی انقلاب اسلامی بوده، از هر کدام از ما بپرسند پنج دقیقه راجع‌ به مثلاً کارکردها و مزیت های انرژی هسته‌ای حرف بزنید، به احتمال زیاد از پس بر نمی آییم. در ماجرای هسته ای اگر در جامعه درست جا انداخته بودیم که دعوا بر سر چیست، به نظرم خیلی از معادلات عوض می‌شد. در این مدت، کار به جایی می‌رسد که در عالی‌ترین سطح؛ خود رهبری شروع می‌کند از تریبون عمومی توضیح دادن که ملت! شیرین کردن آب دریا هم به انرژی هسته‌ای نیاز دارد. وقتی که رهبری می‌آید یک کارهای خیلی بدیهی اما روی زمین مانده را خودش به دوش می‌گیرد، این جای تامل دارد.

۴– استکبارستیزی در دهه چهارم انقلاب

از همان روز بعد از انتخاب روحانی به عنوان رییس جمهور ایران عده ای از دوستان حزب اللهی دغدغه مند از پایان انقلاب و انقلابی گری گفتند. از اینکه مردم از انقلاب و رهبری خسته شده اند و به دنبال رفاه و دنیا رفته اند. و به دنبال این گزاره های منفی دست از مبارزه با استکبار کشیدند. اما همواره با یک سوال مواجه بوده اند و آن اینکه از کجا که عیب در نحوه معرفی استکبار نباشد؟ استکبارستیزی یک امر فطری است نمی توان به راحتی از پایان ان سخن گفت. گاهی باید به سوال های قدیمی پاسخ های جدید داد. استکبارستیزی در دهه چهارم انقلاب بسیار پیچیده تر از دهه اول انقلاب است. در دهه چهارم باید با تحلیل دقیق و عمیق استکبار را معرفی نمود. به صرف چند شعار و راهپیمایی کار تمام نخواهد شد. در زمانه ای که عده ای وابستگی را تئوریزه کرده و برایش فلسفه بافی می کنند پر واضح است که باید متفکرانه تر وارد میدان جهاد فرهنگی شد.

۵– متونی که حاشیه بودند

ماحصل دو سال مذاکرات هسته ای در در ظاهر سه متن است: بیانیه های ژنو، لوزان و وین. در طول این مدت منتقدین روند سیاست هسته ای دولت تمامی هم و غم خویش را بر نقد متون پیش گفته گزاده بودند. امری که در صحتش هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد. اما صحبت از کفایت این رویکرد است. بدون شک اگر نیمی از توان منتقدین صرف مبانی نظری دولت یازدهم می گشت شاید الآن شاهد اتفاقات دیگری می بودیم. رویکرد دولت یازدهم ریشه در نوع نگاهی است که به انقلاب و اقتصاد و سیاست خارجی و پیشرفت دارد. تا زمانی که این مبانی به نقد کشیده نشود هر منتقدی به کاسبی تحریم متهم خواهد شد. اتفاقا رهبر معظم انقلاب در سخنرانی ابتدای سال در حرم مطهر اشاره ای گذرا به این اختلاف مبنا در مسائل اقتصادی نمودند اما متاسفانه دنبال نشد. و اینچنین شد متونی که درواقع حاشیه بودند به متن راه یافتند.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. مردم گفت:

    به قول اقای غرضی (کاندید ریاست جمهوری):اصول گرایان مردم داری بلد نیستند و اصلاح طلبان کشورداری بلد نیستند
    0    0
نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز