یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۸

میزگرد فرصت‌ها و چالش‌های گردشگری

خواهر‌خوانده‌هایی ‌که هیچ مزیتی برای اصفهان ندارند ‌

عضو هیئت مدیره انجمن راهنمایان گردشگری استان اصفهان گفت: اصفهان خواهر خوانده‌های زیادی دارد که متاسفانه از این ظرفیت برای توسعه گردشگری هیچ استفاده‌ای نمی‌شود در صورتی که این مقوله ظرفیت‌های زیادی دارد.

به گزارش ندای اصفهان، راهنمایان تورهای گردشگری از جمله افرادی هستند که در صف اول صنعت گردشگری قرار دارند، افرادی که یک گردشگر خارجی نخستین ارتباط خود را با این افراد شروع می‌کند، پس به تعریف دیگر این افراد خط مقدم فرهنگ و هنر کشور ما نیز محسوب می‌شوند.

راهنمایان به دلیل اینکه بیشترین ارتباط را با گردشگران دارند و هم‌چنین به عنوان یک واسطه بین بخش عرضه و بخش تقاضا در سیستم گردشگری عمل می‌کنند، نقش مهمی در ارائه خدمات و شکل‌گیری تجربه گردشگران دارند.

راهنمایان بر چالش‌ها و فرصت‌های گردشگری در کشور واقف هستند و آن‌ها را به خوبی لمس کرده‌اند، افرادی که تجربه‌های زیادی در توسعه گردشگری دارند که همین می‌‌تواند راهگشای صنعت گردشگری در ایران باشد.

در مورد تاثیر راهنمایان تورهای گردشگری  بر گردشگری و هم‌چنین بررسی راهکارها و چالش‌های گردشگری با در گفت‌وگو قبلی با امین عدیلی عضو هیئت مدیره انجمن راهنمایان گردشگری استان اصفهان، کسی که سال‌هاست در زمینه راهنمای تورهای گردشگری به گفت‌وگو نشستیم که بخش نخست آن منتشر شد.

در ادامه بخش دوم میزگرد فرصت‌ها و چالش‌های گردشگری را با صحبت‌های امین عدیلی می‌خوانید.

–  در این چند سال مسئولان اعلام کرده‌اند برای توسعه گردشگری اقداماتی انجام شده ، به نظر شما آیا واقعا تاثیری بر روی چالش‌های گردشگری گذاشته؟ امثال شما در بطن کار گردشگری هستید.

امین عدیلی: حرکت‌هایی صورت گرفته اما ضعف بوده به قدری که تاثیر چندانی نداشت، البته گردشگری  یک برهه از زمان رونق پیدا کرد اما این به واسطه خودمان نبود به واسطه فضای بین المللی بود.

از کارهای کوچک که می‌گویم برای مثال در مسیر کاخ سعد آباد خرید بلیط الکترونیکی راه‌اندازی کرده‌اند این کار ساده‌ای است اما خوب است سوال این است پس  از چند سال به این  نتجه می‌رسند که که این اقدام را انجام دهند؟ پس از سال‌ها به این نتیجه رسیدیم در صورتی که این کار ساده سال‌ها قبل باید انجام می‌شد.

ما در آموزش ضعف داریم، باز یک حرکت کوچکی که انجام شده توانمندسازی رانندگان مستقر در فرودگاه بود که زبان انگلیسی را به صورت محدود یاد بگیرند اگر توریست سوار شد برای مسیرش صحبت کند.

ما سیستم مالی بین‌المللی نداریم و این یکی از چالش‌های جدی گردشگری است، توریست می‌خواهد خرج کند  نمی‌تواند؛ ببینید با این چالش‌ها راه ورود گردشگر ناخودآگاه بسته می‌شود، چرا دولت هنوز اقدامی انجام نداده، قرار است چه زمانی انجام شود.

– اغلب گردشگران از چه کشورهایی هستند؟

امین عدیلی: از اروپا و فرانسه توریست‌های زیاید داریم شاید به دلیل نزدیکی تاریخی که داشته‌ایم سبب شده  از این کشورها به ایران سفر کنند فکر می‌کنم ریشه در تاریخ معاصر دارد.

در صحبت‌های قبلی در مورد تبلیغات و پخش کلیپ گردشگری در مورد ایران گفتم، الان می‌توانیم هدف‌دارش کنیم یعنی وقتی می‌بینیم از فرانسه به ایران زیاد سفر می‌کنند یک کلیپ در مورد گردشگری ایران به زبان  فرانسه درست کنیم و در رسانه‌های آن‌ها پخش کنیم.

– اصفهان با 13 شهر خواهرخوانده است که از این ظرفیت در توسعه گردشگری به خوبی می‌توان استفاده کرد فکر می‌کنید چقدر از این ظرفیت استفاده شده است؟

امین عدیلی:   به نظر من استفاده‌ای نشده و ظرفیت خوبی در این زمینه است، یک مثال می‌زنم در شهر “رم” پارکی وجود دارد که مجسمه فرودسی در آنجا است و هر توری که از ایران بیاید حتما در برنامه و برایشان جذاب است اینکه کسی در کشور دیگر چیزی از خودش ببیند از این ظرفیت در کشور ما هیچ استفاده‌ای نمی‌شود.

–  با توجه به اینکه کشور ما از تنوع غذایی بالایی برخوردار است چقدر می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد؟ با توجه به اینکه بسیاری از توریست‌ها از این گله دارند که در ایران بیشتر به آن‌ها کباب سرو می‌شود.

امین عدیلی: بله ما تنوع زیادی در غذا داریم غذاهایی با کیفیت و لذیذ و متناسب با همه سلیقه‌ها، این نیز به فرهنگ‌سازی بر می‌گردد، برخی از رستوران‌ها در زمینه جذب توریست موفق بوده‌اند و این موفقیت به دلیل این است که به این بخش پرداخته‌اند بیشتر به خودمان برمی‌گردد.

–  درحال حاضر زاینده‌رود آب ندارد و پل‌های تاریخی سی وسه پل و خواجو میزبان گردشگران بسیاری است در این مورد شما چه توضیحی برای گردشگر خارجی می‌دهید و به این مسئله با چه موضعی بیان می‌کنید؟

امین عدیلی: برداشت من این است اگر گردشگری به اصفهان سفر می‌کند و از اینجا عکس می‌گیرد لزوما به همه جزئیات نمی‌پردازد در واقع توریست‌ها یک تصویر کلی از ایران می‌گیرند و با خود می‌برند؛ حالا که در اصفهان رودخانه خشک شده  توضیح  می‌دهیم که مانند این اتفاق در خیلی از مکان‌های دیگر دنیا نیز رخداده ، ما خیلی وقت‌ها خودمان به خودمان ضربه می‌زنیم، توضیح می‌دهیم باران نیامده و خشک شده؛ نباید مشکل را جناحی کنیم.

برای مثال نوروز امسال من یک تور به آفریقای جنوبی، نوک شاخ جنوبی آفریقا بردم مکانی که در بین 2 اقیانوس است اما در سرویس‌های بهداشتی ستوران‌ها آب نداشتند؛ ما وقتی با توریست ارتباط داریم با این مسئله طبیعی برخورد می‌کنیم، زیاد به زاینده‌رود نمی‌پردازیم و معماری پل را شرح می‌دهیم.

–  در بسیاری از موارد اتحادیه صنایع دستی از راهنماها انتقاد کرده به دلیل اینکه با یک فروشگاه خاص با درصد پورسانت بالا کار می‌کند و این سبب کم رونقی فروش صنایع دستی در میان سایر فروشندگان شده، دلیلش چیست؟

امین عدیلی: باید به این موضوع از دو طرف نگاه کرد حتما آن فروشگاه درصد بالا پیشنهاد داده و پرداخت می‌کند که راهنما با آن کار می‌کند پس ابتدا باید در صنف خودشان نظارت و کنترل باشد درواقع خودشان راه را باز کرده‌اند. نکته دیگر اینکه برخی از فروشگاه‌ها خوشحساب هستند به موقع پرداخت می‌کنند و نکته دیگر اینکه اگر یک راهنما خلافی کرده نمی‌توان آن را به سایر همکاران تعمیم داد ما در  هیئت مدیره انجمن بازرسی داریم و رسیدگی می کنیم، در این مورد در یک مقطعی اتفاق افتاده  اما حل شد.

مسئله دیگری که باید به آن اشاره کنم این است که نوع برخورد نیز مهم است ما فروشگاه‌های صنایع دستی داریم که  به عنوان راهنما صحبت نمی‌کنیم زیرا فروشنده به چند زبان مسلط است، از توریست پذیرایی می‌کند این‌ها در جذب توریست بسیار مهم هستند.

انتهای پیام/‌

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715