پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۳

افشاگری وزیر صنعت علیه رئیس ستاد انتخاباتی روحانی/ شریعتمداری: نعمت زاده سایت ثبت سفارش را غیر قانونی بست/ ردپای پول های کثیف را در ستاد بنفش شناسایی کنید+ فیلم

طرفه حکایت اینجاست، که با وجود تمام این مسائل و حتی انتقادات رسانه های حامی دولت از نعمت زاده، روحانی او را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود در سال ۹۲ انتخاب کرده بود. شخصیتی که تدبیر تمام امور مربوط به انتخابات و به خصوص مساله تامین مالی را برعهده داشته است. و بعد از پیروزی روحانی در انتخابات نعمت زاده را به سمت وزارت صنعت انتخاب کرد. شخصیتی که با ۷۲ سال سن، پیرترین عضو کابینه دولت یازدهم بود.

به گزارش ندای اصفهان،محمد شریعتمداری که مدتی است تلاش دارد تا خود را از تخلفات ارتکابی در حوزه واردات خودرود مبری کند، امروز با حضور در برنامه تلویزیونی”حالا خورشید” با ارائه اسنادی از پشت پرده تخلفات در واردات خودرو، صراحتا محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت دولت یازدهم را مقصر اصلی در تخلفات خواند.

شریعتمداری در این برنامه با اشاره به اینکه توقف ثبت سفارش در تیرماه سال گذشته توسط وزیر وقت صنعت (نعمت زاده) آنهم به صورت دست خط غیرقانونی انجام شد، اظهار داشت: « آقای نعمت‌زاده در قالب نامه‌ای در 24 تیرماه 96 به خسروتاج نوشته است «با توجه به تصمیم گیری کمیسیون زیر بنایی هیات وزیران، شیوه واردات خودرو به صورت سی‌بی‌یو در شرف نهایی شدن است که ممکن است طول بکشد و این ممکن است منشا مسائلی شود که برخی به اطلاعات دسترسی پیدا کنند، از امروز ثبت سفارش انواع خودروهای سورای به طور موقت متوقف شود».
وی در پاسخ به این پرسش که آیا وزیر وقت صنعت می‌توانست به صورت دست نویس این دستور را بدهد، افزود: «نه عملاً دستور توقف ثبت سفارش باید از سوی مراجع بالاتری صادر می‌شد. به اعتقاد من اگر تمهیداتی برای نحوه باز پس گرفتن این درآمدها به کارگرفته نشود قطعاً این امر منجر به سود جویی عده ای خاص خواهد شد».
شریعتمداری با اشاره به امکان ایجاد رانت در اثر این دستور و سختی پاسخ دادن به این سوال می گوید: «هنگامی که یک خودرویی ممنوع شد، آنهایی که قبلا  اقدام به ثبت سفارش کرده بودند، آنهایی که خودرو آماده تحویل داشتند اینها ثروتشان چند برابر می شود».
وزیر صنعت تصریح کرد: «حتی نعمت زاده در نامه اخیر خود این تصمیم خود را درست دانسته و گفته است این کار را باید می کردم و کار خوبی بود».
شهادت وزیر صنعت دولت از تخلفات صورت گرفته در زمان وزارت نعمت زاده حامل پیام مهمی است و آن این که در آستانه صدور دستور غیرقانونی وزیر صنعت مبنی بر ممنوعیت ثبت سفارش خودرو، محتمل است گروهی با استفاده از رانت اطلاعاتی، اقدام به ثبت سفارش تعداد کثیری خودرو کرده باشند و با افزایش قیمت ها در پی این ممنوعیت، سود های نامتعارفی را کسب کرده باشند. مساله ای که پیش از این شریعتمداری در گفت‌وگو با ماهنامه صنعت و توسعه به آن اشاره کرده بود و در پاسخ به این سوال که «آیا برای رانتی که در زمان توقف ثبت‌سفارش صورت گرفته می‌توان کاری کرد؟» برخورد های مالیاتی را پیشنهاد داده بود.
طرفه حکایت اینجاست، که با وجود تمام این مسائل و حتی انتقادات رسانه های حامی دولت از نعمت زاده، روحانی او را به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی خود در سال 92 انتخاب کرده بود. شخصیتی که تدبیر تمام امور مربوط به انتخابات و به خصوص مساله تامین مالی را برعهده داشته است. و بعد از پیروزی روحانی در انتخابات نعمت زاده را به سمت وزارت صنعت انتخاب کرد. شخصیتی که با 72 سال سن، پیرترین عضو کابینه دولت یازدهم بود.
در مجموع انتظار می رود نهادهای نظارتی بیش از قبل نسبت به هزینه کرد سرمایه های حاصل از این تخلف و رانت اطلاعاتی حساس باشند و با بررسی هزینه های انتخاباتی روحانی در دو انتخابات گذشته شفافیت اطلاعاتی را گسترش دهند، چرا که ردگیری پول های کثیف و جلوگیری از ورود آنها به انتخابات خواست همه مردم و حتی شخص رئیس جمهور بوده است.
گفتنی است روز گذشته سخنگو قوه قضاییه در خصوص پرونده ثبت سفارش به ویژه خودرو گفته بود: «تاکنون 5 نفر از مدیر و احیانا همکاران فعلی و چند ماه قبل وزارت صنعت، معدن و تجارت دستگیر شدند که چهار نفر در بازداشت هستند.»
محسنی اژه ای گفت : «یکی از دستگیر شدگان یکی از مدیر سازمان توسعه تجارت و دیگری معاون وی است و یک نفر هم طراح این سامانه است که اخیراً منفصل شده بود که وی نیز بازداشت شده و فرد چهارم نیز خانمی است که تا دو سه ماه پیش یعنی همزمان با ثبت این سفارش ها همکاری و مسئولیت داشته است»
انتهای پیام/
منبع: رجانیوز

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715