چهارشنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۲

مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان خبر داد؛

بازگشایی اتاق‌های شاه‌نشین سی‌و‌سه پل پس از چند دهه

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان از بازگشایی و ساماندهی اتاق‌های شاه‌شین پل تاریخی سی‌وسه پل پس از چند دهه خبر داد.

به گزارش ندای اصفهان، فریدون الهیاری  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان از بازگشایی و ساماندهی اتاق‌های شاه‌شین سی و سه پل پس از چند دهه خبر داد و اظهار کرد: با توجه به این‌کهسی و سه پل یکی از قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین پل‌های تاریخی زاینده‌رود است که به صورت دو طبقه طراحی و در بیش از ۴۰۰ سال قبل بنا شده است، در میانه پل و در محور غربی پل دو اتاق وجود دارد که بر روی بدنه آن و بر روی چهار لایه گچ که کشف شده است تزئینات زیبایی به صورت کاربندی و نقوش گیاهی بر روی گچ با رنگ‌های زیبایی تزئین یافته است.

وی افزود: در چند دهه گذشته با توجه به آسیب‌هایی که رهگذران به تزئینات این اتاق‌ها وارد کرده بودند تمامی در و پنجره‌های این اتاق‌ها مسدود شد، بنابراین  در راستای طرح ساماندهی و زیباسازی این پل عظیم تاریخی که بیش از ۳۰۰ متر طول دارد و پس از چند دهه جهت مرمت تزئینات و تعیین کاربری گردشگری برای این اتاق‌های شاه نشین، این اتاق‌ها مجددا بازگشائی شد که خود می‌تواند رویدادی ارزشمند در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شهر تاریخی اصفهان باشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با اشاره به سایر طرح‌های مرمتی سی و سه پل افزود: با توجه به این‌که این پل دو طبقه دارای در و پنجره‌های متعددی بوده و در سال‌های گذشته این در و پنجره‌ها فرسوده شده و یا این‌که از درهای آهنی برای این بخش از پل استفاده شده، در راستای ساماندهی و زیباسازی منظر سی و سه پل از امروز طرح ساماندهی تمامی این در و پنجره ها با اعتباری بالغ بر یک میلیارد ریال آغاز شد.

وی ادامه داد: هم اکنون مرمت‌گران با رعایت تمامی اصول حفاظتی و ایمنی تمامی درهای قدیمی را به تدریج از پل جدا کرده و درهای جدید چوبی که با هنر سنتی گره چینی تزئین یافته‌اند، جایگزین آنها خواهد شد.

الهیاری در پایان خاطرنشان کرد: عملیات ساماندهی اتاق‌های شاه‌نشین و همچنین نصب درهای چوبی سی و سه پل تا دو ماه آینده به اتمام می‌رسد.

انتهای پیام/

منبع: روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی استان اصفهان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق