جمعه ۰۲ فروردین ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷

وقتی درب اعتدال بر پاشنه عقب نشینی از انقلاب می چرخد:

هاشمی ۱۳۹۲: نباید یک دانشجو را به خاطر اختلاف سلیقه سیاسی ستاره‌دار و اخراج ‌کرد/ هاشمی ۱۳۶۳: نمیتوانیم با پول ملت بچه گرگ تربیت کنیم و به جان ملت بیندازیم+صوت

اینجا اگر فردی دید که مثلاً با خانمش نمی توانند بروند دو نفری لب دریا و لخت شنا بکنند، هستی اش را بفروشد، برود مثلاً نیس فرانسه که آنجا می تواند این کار را بکند. خب این طور آدمی را نمی آیند تربیتش کنند. نمی آیند برای این نیرو خرج بکنند.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از رجانیوز، هاشمی رفسنجانی طی سالهای گذشته در صدد برآمده است تا به حمایت تمام قد از دانشجویان و تشکل های دانشجویی ساختار شکن و  ستاره دار برآید و انتقاد از برخورد با رفتار های خارج از عرف دانشجویان را در دستور کار خود قرار داده است. این در حالی است  که او در دوران مسئولیت خود به عنوان یکی از حامیان اصلی این اقدام به جا و درست بوده در حدی که عدم اعمال این سیاست را امری «احمقانه» معرفی کرده بود.

در همین راستا هاشمی در بخشی از خطبه های خود در نماز جمعه ۱۵ تیر سال ۱۳۶۳ نتنها برخورد با دانشجویان ساختار شکن را امری قابل حمایت می دانست بلکه ممانعت از ورود افراد فاقد صلاحیت و فاسد را امری واجب معرفی کرده بود. وی در این باره گفته بود:

«نکته ای که من می خواهم بگویم این است که با این محدودیت، یعنی یک هفتمی که ما می پذیریم، طبیعی است که یک جامعه ای مثل ما باید افرادی را بپذیرد که بعد از اینکه دو سه سال، سه چهار سال خرجشان کرد و نیرو برایشان به کار برد، با کمبود فضای آموزشی، با کمبود استاد، با کمبود آزمایشگاه اینها را تربیت کرد، به درد این جامعه بخورند. یک دانشجو در مجموع امروز روزانه یک رقم عظیمی خرجش می شود. هیچ منطقی نیست. این را خوب گوش بدهید جوانها. سالهای بعد هم این طوری خواهد بود.

یعنی این یکی دو دهه آینده همیشه ما داوطلبمان بیشتر از پذیرشمان خواهد بود. این خوب دقت کنید. مخصوصاً دانش آموزها این را دقت کنند. جامعه ای اگر سالم باشد، مسؤولانش حق ندارند کسانی را تحت تعلیم گرانقیمت دانشگاهها قرار بدهند که بعد از تحصیل به درد مردم نخورند. اگر بنا شد این درسش را خواند و مهندس شد و یا خلبان شد و آمد بیرون، بعد گفتند مثلاً می خواهد برود خانم خارجی اش را ببیند. یک قدری پاسپورتش را دیر دادند. عصبانی بشود و هواپیمای کشور را بردارد برود بیرون. این طور آدمی را احمقانه است آدم این را تربیت کند. خرجش کند. بیاید بیرون کار بخواهد بکند. یا اینجا اگر دید که مثلاً با خانمش نمی توانند بروند دو نفری لب دریا و لخت شنا بکنند، هستی اش را بفروشد، برود مثلاً نیس فرانسه که آنجا می تواند این کار را بکند. خب این طور آدمی را نمی آیند تربیتش کنند. نمی آیند برای این نیرو خرج بکنند. یک آدمی که اگر فنی یاد گرفت و رفت سر کارش و آنجا رشوه گرفت و خیانت کرد و علیه انقلاب کار کرد، چنین کسی را احمقانه است که بودجه خرج این بشود و این را این جوری ما در این مشکلات تحت تعلیم قرار بدهیم.

بنابراین بسیار طبیعی است که خط آموزش عالی کشور ما این خواهد بود که انسانهای متعهد دلسوزی که برای این مملکت حاضرند خدمت بکنند و حاضرند مشقات زندگی دوره سازندگی این جامعه را تحمل بکنند، اینها باید خرجشان بشود. و حالا اگر فردا آمدند در دانشگاه، یک کسی را که همه تاریخ زندگی اش نشان می دهد خائن است. جزو گروهکهاست. و تازه در دانشگاه هم که آمد، مزاحم درس خواندن بچه ها می شود. گفتند این نیاید، این یک کار کاملاً منطقی است. و باید این جور بشود. افرادی که صلاحیت دارند، درس می خوانند. استعداد علمی اولش است.

کودنها در این انتخابات[کنکور]، خودشان رد می شوند، در این آزمایش. و ببینید همین حالا از هشت نفر، یک نفر قبول می شود. فردا هر کس را قبول نکردند، نرود یک نامه بنویسد. بگوید که ما را مثلاً ایدئولوژیکی رد کرد. این نیست دیگر. بعضی هایشان ممکن است آن جوری باشند. بنا بر این است که ما جوری حرکت کنیم که افرادی که امید به خدمت اینها به کشور هست، اینها در دانشگاه باشند. حالا هر کس سواد بیشتری دارد، شرایط بهتری دارد، در این آزمون قبول بشود، آن می آید جلو. و بعد هم در دانشگاهها هم همین است. آینده دانشگاهها اینجا پول این ملت را ما نمی توانیم خرج بکنیم و در آستین این ملت، بچه گرگ تربیت بکنیم، به جان خودش بیندازیم. در دانشگاهها هم آنهایی که درس می خوانند، آنهایی که کار خودشان را خوب انجام می دهند، آنهایی که بخواهند فساد بکنند، ما طبعاً آنها را باید تصفیه بکنیم».

این سخنان در حالی بیان شده بود که هاشمی در سال ۹۲ با عقب نشینی از سخنان انقلابی پیشین خود در سخنانی کاملا متناقض گفت: «نباید یک دانشجو و استاد مسلمان را به خاطر اختلاف سلیقه سیاسی یا بیان یک نکته علمی در کلاس، ستاره‌دار و اخراج ‌کرد».
هاشمی رفسنجانی «ممنوع‌الورود کردن» دانشمندان به فضای علمی و دانشگاهی را ظلم به اسلام، انقلاب اسلامی، امام (ره) و ایران دانست و گفت: «حقایق علمی، حتّی در علوم انسانی در تضارب آراء و مباحث آزاد کشف می‌شود».

هاشمی.mp۳ | دانلود فایل

 

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق