پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۳۰

یک علامت سوال جلوی 80 میلیارد تضمین اروپایی‌ها

پس از ارایه بسته پیشنهادی اروپا به ایران و یأس رئیس جمهور از این بسته، مطالب عنوان شده از اعطای تضمین ۸۰ میلیارد دلاری اتحادیه اروپا بعید به نظر می‌رسد.

به گزارش ندای اصفهان،در روزهای گذشته که یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار در کشور خبری مبنی بر تضمین 80 میلیارد دلاری اتحادیه اروپا را به عنوان تیتر یک روزنامه خود منتشر کرد واکنش برخی اصحاب رسانه و فعالان اقتصادی برون مرزی را در برداشت.

با توجه به این امر سوالی مبنی بر این موضوع مطرح می‌شود که اگر چنین پیشنهادی از جانب اروپا به تیم مذاکره کننده ایران مطرح شده است چرا رئیس جمهور بسته پیشنهادی را “مأیوس کننده و غیرقابل قبول” خواند و می‌گوید: بسته مزبور دربرگیرنده همه خواسته‌های ایران نیست و امیدواریم نتایج مناسب‌تری  از نشست وزرای 5 کشور اروپایی به دست آید.

پس از نشست این 5 وزیر اروپایی وزیر خارجه فرانسه در بخشی از صحبت‌های خود  می‌گوید: احتمال کمی وجود دارد که کشورهای اروپایی بتوانند پیش از ماه نوامبر (آبان‌ماه) یک بسته اقتصادی را به ایران ارائه دهند که بتواند برجام را حفظ کند.

سید حسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه درباره  اخبار منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر تضمین 80 میلیارد دلاری اتحادیه اروپا از بنگاه‌های اقتصادی ایران اظهار کرد: در حال حاضر جزییاتی از بسته اقتصادی که از سوی اتحادیه اروپا به ایران پیشنهاد شده است در کمیسیون امنیت ملی قرائت نشده است.

وی افزود: کلیات این طرح قابل اهمیت نبوده است به طوری که رئیس جمهور نیز آن را مأیوس کننده خوانده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه با اشاره به اینکه تضمین‌های اتحادیه باید به صورت جز به جز و قابل اجرایی شدن باشد، افزود: بعید می‌دانم چنین مبلغی برای تضمین موارد مطرح شده از سوی اتحادیه اروپا صورت گرفته باشد که اگر این امر محقق شده بود دولت این بسته را غیرقابل قبول تلقی نمی‌کرد.

وی تصریح کرد: تضمین‌ها باید بنا به گفته مقام معظم رهبری به صورت عملی و کاملا جدی مطرح شود تا بتواند خسارات ناشی از خروج آمریکا از برجام را تأمین و همچنین تعهدات حضور خود را برطرف کند.

نقوی حسینی تصریح کرد: رسمی‌ترین اخبار و اطلاعات تاکنون، بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا را غیرقابل قبول و اتکا تلقی کرده و جمهوری اسلامی ایران نیز آن را قبول ندارد.

در ادامه بررسی‌ها سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، گفت: تا به امروز متن و اسنادی در این زمینه به دست ما نرسیده است.

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه  ضمن  اظهار بی‌اطلاعی از این موضوع، می‌گوید: تضمین‌های مطرح شده به گفته رئیس جمهور مناسب نبوده و قابل قبول نیست و بنده نیز این مطلب را نشنیده‌ام.

گفتنی است، اظهارات برخی از اعضای اتاق بازرگانی مبنی بر این تضمین در هاله‌ای از ابهام باقی مانده و آنطور مشهود است کل اعتبار این صندوق ۸۰ میلیارد دلار است و این میزان مبلغ نمی‌تواند تنها سرمایه بنگاه‌های کوچک و بزرک ایران را پشتیبانی کند.

بدیهی است مسئولان مربوطه اعم از وزارت امور خارجه باید هر چه سریع‌تر نسبت به شفاف سازی این موضوع اقدام کنند.

گزارش از نرگس معززی

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715