جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۹

اثری از شرمندگی در چهره شما ندیدیم!

آقای جهانگیری؛ از مردم اصفهان عذرخواهی کنید

آقای جهانگیری! به‌خاطر بلایی که با کسب تجربه و یادگیری در آن سال‌های «ستودنی» استانداری بر سر اصفهان آوردید، از مردم شریف و صبور عذرخواهی کنید! ما قدردان شما هستیم، چون نه دیگر آب داریم و نه هوا و نه اشتغال...

ندای اصفهان- مهدی ساغری زاده

چند روز پیش اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در سفر به اصفهان چند طرح جدید را افتتاح کرد (+).

وی در افتتاح فولاد سبا آن را یک پروژه تاریخی برای جمهوری اسلامی دانست. طرح توسعه کارخانه فولاد سبا از زیرمجموعه‌های شرکت فولاد مبارکه اصفهان است که با بهره‌برداری از آن، میزان تولید فولاد در این شرکت از ۸۵۰ هزار تن به ۱٫۶ میلیون تن در سال افزایش می‌یابد.

بد نیست به سال‌های نه چندان دور بازگردیم. به سال ۱۳۷۱ که مهندس جهانگیری ۳۵ ساله بدون داشتن تجربه مدیریتی در این سطح و بر اساس استعدادی ماورایی که هاشمی رفسنجانی از او سراغ داشت، ناگهان استاندار اصفهان شد.

جهانگیری در تبلیغات انتخاباتی سال ۹۶ گفت:

«در سال ۵۹ اولین مسئولیت خود را گرفتم و مسئول جهاد سازندگی جیرفت شدم. سپس مسئول جهاد استان کرمان شدم و از سال ۶۳ هم دو دوره نماینده مردم جیرفت بودم. من در دوره سازندگی و بعد از مجلس سوم استاندار اصفهان بودم و در اصفهان یاد گرفتم که چگونه می‌شود با گروه‌های مختلف سیاسی کار کرد و کار را به پیش برد.» (+)

آقای جهانگیری بدون هیچ سابقه آشنایی با مسائل اصفهان از نمایندگی جیرفت به سکوی استانداری اصفهان پرید. جیرفت شهر چهارم استان کرمان است که در آن زمان حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر جمعیت بیشتر نداشت، چیزی کمتر از شهرضا یا در حد خوراسگان اصفهان. اینکه این گام بلند چگونه شکل گرفت، نظر خود جهانگیری چنین است:

«اهل عمل بوده و هستم و سطوح مدیریتی را بدون هیچ امتیاز و رانتی طی کرده‌ام؛ نه از رانت خانوادگی استفاده کرد‌ه‌ام و نه از رانت رفاقتی برخوردار بوده‌ام. یکی از بهترین دوران کاری‌ام را در اصفهان تجربه کردم. در این دوران، توسعه استان از سرعت خوبی برخودار بود و رابطه صمیمی با علما، هنرمندان و نخبگان از جریانات مختلف داشتم.»(+):

قضاوت اینکه چنین جهشی بدون هیچ امتیاز و رانتی، شدنی است با مردم شریف.

اما بعد؛

همه می‌دانیم که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات امروز اصفهان بحران آب است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی برخی از افراد بانفوذ -که هویتشان را نمی‌دانم- با فشار، پروژه فولاد را از بندرعباس به اصفهان منتقل کردند و آب شیرین زاینده رود را به کام فولاد و دیگر صنایع ریختند. ۴ سال پس از پایان جنگ تحمیلی، جهانگیری جوان که سکاندار اصفهان شده بود، بدون توجه به زیرساخت‌های پرشکوه گردشگری در این شهر، بنا بر ذائقه صنعت‌زده خود به گسترش صنایع در اصفهان اقدام کرد تا هم این دیار را مدرن کند و هم به زعم خود اشتغال را افزایش دهد.

سه سال پس از پرش جهانگیری از سکوی استانداری اصفهان به وزارت صنایع دولت خاتمی، نخستین آثار بی‌تدبیری مدیران دو دهه نخست انقلاب در اصفهان ظاهر شد و زاینده‌رود برای نخستین بار در سال ۱۳۷۹ خشکید.

بستر خشک زاینده‌رود بر مسئولان آن روزگار اثری نداشت. سید جعفر موسوی استاندار وقت، به سکوت گذراند و از نمایندگان مجلس نیز در دوره ۷۸ تا ۸۲ تنها عبدالرحمن تاج‌الدین آن هم در یک نطق ملایم به خشکی زاینده‌رود اشاره کرد.

امروز پس از سال‌ها می‌بینیم که ظرفیت عظیم اصفهان در جذب گردشگر مغفول مانده و راه‌اندازی صنایع آب‌بر و آلاینده نفس مردم استان را بریده است. صنعت، کشاورزی را بلعیده و به‌جای کشاورزان بومی بیکار، مهاجران دیگر استان‌ها به‌ویژه بختیاری و خوزستان را سر کار گمارده است. سیاستمداران اما، هنوز هم دست از این سیاست نادرست برنمی‌دارند و در اوج بحران آب، فولاد سبا به‌عنوان یک پروژه تاریخی! برای جمهوری اسلامی افتتاح می‌شود تا بحرانی تاریخی در اصفهان رقم بخورد!

اینها به گمان من حاصل همان سخن است که اسحاق جهانگیری در نطق انتخاباتی‌اش گفت. او به اصفهان آمد تا «تجربه کند» و «یاد بگیرد». اما بهای این آموختن و تجربه برای اصفهانی‌ها بسیار سنگین بود و تا نسل‌ها باید تاوان این سوء مدیریت را بپردازیم. جهانگیری تنها مقصر این قصه نیست، اما روزی باید مدعی‌العمومی پیدا شود و همه مقصران را به پای میز عدالت بکشاند، چه آنها که صنایع فولاد بندر را به اصفهان کشاندند، چه آنان که سیل مهاجران جنگی را فقط در اصفهان متمرکز کردند و چه مدیرانی که در این ۴۰ سال مانعی پیش روی اصفهان بودند.

اینک از آقای جهانگیری می‌خواهیم به وعده خود عمل کند: «ما زبانمان برای عذرخواهی از ملت الکن نیست، هر جا اتفاقی افتاده که فکر می‌کنیم به نفع ملت نبوده، از ملت عذرخواهی کردیم و حتماً لازم باشد، عذرخواهی می‌کنیم.»

«هنوز برخی اوقات که با اصفهانی‌ها روبه‌رو می‌شوم، آنها قدردان من و من شرمنده آنها می‌شوم.»

آقای جهانگیری! به‌خاطر بلایی که با کسب تجربه و یادگیری در آن سال‌های «ستودنی» استانداری بر سر اصفهان آوردید، از مردم شریف و صبور عذرخواهی کنید! ما قدردان شما هستیم، چون نه دیگر آب داریم و نه هوا و نه اشتغال، ولی اثری از شرمندگی در چهره شما ندیدیم!

انتهای پیام/

مطلب مرتبط: آنها فرماندهان خوبی نیستند! خاطره ای تلخ از تفکرات اقتصادی اسحاق جهانگیری

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. فکور گفت:

    کسانی که اقدامات جهالگیری را ستودنی میدونن، جواب خدا را چی میدن؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق