پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۴:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
 دوربین های متحرک ثبت تخلف به خیابان های اصفهان می آیند   

تابلوهای راهنمایی و رانندگی به عنوان بخشی از تجهیزات کنترل ترافیک در شهر نقش ایمن سازی سواره‌ها و هدایت هرچه بیشتر رانندگان را برعهده دارد.

به گزارش ندای اصفهان، توجه به این تابلوها که نشانه هایی نمادین از قوانین و مقررات عبور و مرور است، الزامی است.این علائم در واقع دستورالعمل رانندگی صحیح را نشان می دهد.
به گفته کارشناسان، فراگیری دستورات تابلوهای راهنمایی و رانندگی یکی از مهم ترین بخش های آموزش رانندگی است و بدون یادگیری کامل مفاهیم این تابلوها، امکان رانندگی صحیح وجود ندارد.
بسیاری از رانندگان تنها به دلیل یادگیری ناقص، هنگام رانندگی دچار مشکل می شوند.
برخی از شهروندان نیز با وجود فراگیری آموزش های لازم در این مورد به علائم نصب شده توجه لازم را نمی کنند؛ مشکلی که امروزه در شیروان مشهود است.
بی گمان در جامعه مدرن امروزی با افزایش روزافزون خودروها در معابر، بعد از پلیس، نخستین عاملی که یادآور قانون است، تابلوهای راهنمایی و رانندگی است و در صورت توجه نکردن رانندگان به علائم این تابلوها هرج و مرج گریبان شهر را می گیرد و تخلف و گریز از قانون بر در و دیوار شهر نقش می بندد.
نکته ای سبب به هم خوردن توازن در شهر اصفهان شده است، بی توجهی برخی رانندگان به تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی است، تا جایی که به عنوان مثال خودروهای شخصی را در کنار تابلوهای توقف مطلقاً ممنوع، ایستگاه تاکسی و … به راحتی متوقف می کنند و هیچ ابایی هم از این مسئله ندارند. گویا این افراد از یاد برده اند که چنین تابلوهایی در سطح شهر نصب شده است و توجه به آن ها یعنی احترام به قانون!
پارک خودروها در ایستگاههای اتوبوس
یک شهروند اصفهانی که در خیابان شیخ بهایی فروشگاهی دارد، می گوید: یک طرف این خیابان پارک ممنوع است، ولی بسیاری از رانندگان مقابل تابلوی پارک ممنوع خودروی خود را پارک می کنند.
سجادی می افزاید: تا حد امکان، از آوردن خودرو به محل کار امتناع می کنم تا شاید جایی برای توقف یک همشهری خالی شود.
شهروند دیگری می گوید: گاهی اوقات می بینیم که یک خودرو دوبله پارک شده است و شاید یک ساعت در همان جا می ماند.
عزیزی می افزاید: حضور به موقع نیروهای راهنمایی و رانندگی در مسیرهای پرتردد باعث پیشگیری از اقدام های خلاف قانون رانندگان متخلف می شود.
یک راننده اتوبوس خط واحد شهری هم می گوید: بیشتر ایستگاه های اتوبوس اصفهان طی روز توسط خودروهااشغال می شود یا می بینیم که در گوشه ای از آن خودروهای شخصی پارک شده است.
نریمانی می افزاید: ما باید در ایستگاه پارک کنیم ولی به علت نبود جا، به ناچار در خیابان توقف می کنیم و به علت ابعاد اتوبوس، خیابان بسته می شود و صدای بوق خودروها روان ما را به هم می ریزد.
وی می گوید: مردم فکر می کنند ما وظیفه خود را درست انجام نداده ایم که در ایستگاه پارک نمی کنیم، ولی این گونه نیست.
مهمترین گام گسترش مباحث فرهنگی است
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان در این باره به خبرنگار ما می گوید: علائم راهنمایی و رانندگی به نوعی نمادهای قانونی شهر به شمار می روند و ابزارهایی برای اطلاع رسانی و کنترل سرعت محسوب می شوند.
علیرضا صلواتی می افزاید: هدف از نصب علائم راهنمایی و رانندگی در شهر برای تسهیل در عبور و مرور شهروندان است و شهروندان باید مطمئن باشند که هیچ تابلویی بی حکمت در شهر نصب نشده و قطعاً فلسفه ای برای تابلوهای عبور یکطرفه، توقف ممنوع، توقف مطلقاًممنوع، پارک ویژه معلولان و جانبازان، تابلوهای محدودیت سرعت ، بوق زدن منوع و … وجود دارد.
وی ادامه داد: به نوان مثال تابلوهای محدودیت سرعت ، سرعت مطمئنه را به رانندگان گوشزد می کند که اگر راننده ای از سرعت اعلام شده بیشتر حرکت کند یا دچار خطر می شود و یا حادثه تصادف اتفاق می افتد.
به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان، سرعت در شدت تصادفات بسیار مؤثر است و خودروها از ۲۰ کیلومتر به بالا سرعت داشته باشند ، شدت حادثه نیز به صورت تصاعدی خواهد بود.
وی مهمترین گام برای رعایت قوانین و احترام به تابلوهای راهنمایی و رانندگی را گسترش مباحث فرهنگی می داند و می گوید: همه دستگاهها و رسانه هایی که به نوعی در فرهنگ شهروندان تأثیرگذار هستند باید در این باره عزم جدی داشته باشند.
صلواتی تاکید می کند: شهر اصفهان علیرغم اینکه در تمام مباحث تاریخی و تمدنی خوش درخشیده اما متاسفانه در مبحث فرهنگ ترافیک نمره قابل قبولی نگرفته است، از این رو باید همه دستگاههای فرهنگی به میدان آمده و از ابزارهای مختلف برای ارتقای فرهنگ ترافیک استفاده شود.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گام دیگر در این ارتباط را اعمال قانون می داند و تصریح می کند: ما بر این باور هستیم بحث های فرهنگی در کنار اعمال قانون کارساز خواهد بود.
وی اظهارمی کند: از جمله کارهایی که در بحث اعمال قانون مطرح است اینکه با همکاری پلیس راهور برخی از تخلفات همچون توقف در زیر تابلوهای “حمل با جرثقیل” یا “پارک های دوبل” را با شدت بیشتری برخورد کنیم .
اعمال قانون مکانیزه با دوربین های متحرک تا پایان سال ۹۴
صلواتی با اعلام این خبر که تا پایان سالجاری اعمال قانون به صورت مکانیزه از طریق دوربین های متحرک برای رانندگانی که اقدام به پارک دوبل خودروها نموده اند، انجام می شود ادامه می دهد: این اقدام با همکاری معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان انجام خواهد شد و روند کار به این گونه است که شهرداری اقدامات سخت افزاری آن از جمله در اختیار قراردادن ۲ دستگاه خودرو به پلیس راهور را انجام می دهد و پلیس راهور نیز با نصب دوربین های متحرک برروی این خودروها و گشت زنی در خیابان ها نسبت به اعمال قانون برای خودروهایی که پارک دوبل شده اند، اقدام و به صورت آنلاین اعمال قانون نموده و جریمه خودروهای متخلف را صادر می کند.
وی تاکید می کند: با این اقدام این تصور رانندگان متخلف که اگر خودروی آنهادر محل پارک ممنوع توقف  و صرفاً با حضور فرد در داخل خودرو ، جریمه نخواهند شد ، از بین خواهد رفت.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان ادامه می دهد: این خودروهای گشت زنی برای متخلفینی که در داخل خودرو حضور دارند در همان زمان پیامک نوع و میزان تخلف ارسال می شود.
وی معتقد است کارهای فرهنگی و اعمال قانون بایستی به طور همزمان انجام شود./ایمنا

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
«توئیت گرام» آموزش حضور موثر در توئیتر و اینستاگرام؛ ثبت نام 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز