سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴

روزی روزگاری «کتاب»!

بسته پیشنهادی ندای اصفهان برای تابستان داغ 1397

روزهای بلند و گرم تابستان فرصت خوبی برای بلندخوانی کتاب در جمع خانواده است. «من در رقه بودم»، «تنها در دمشق» و «روزی روزگاری القاعده» بخشی از بسته پیشنهادی ماست...

ندای اصفهان- تحریریه

روزهای بلند و گرم تابستان فرصت خوبی برای بلندخوانی کتاب در جمع خانواده است. تیم تولید محتوای ندای اصفهان بر آن شده است که بسته پیشنهادی برای تابستان داغ 1397 را معرفی کند.

روابط متکامل زن و مرد

این کتاب مجموعه دو نوشته و یک سخنرانی است از مرحوم علی صفایی حائری (عین صاد).

موضوع فصل اول کتاب ازدواج است که در آن به ارزش و آثار ازدواج و وظایف همسران در قبال یکدیگر پرداخته شده است. در فصل دوم در مورد تساوی حقوق مرد و زن بحث هایی شده و به برخی شبهات مربوطه پاسخ داده شده است. فصل سوم به مساله حجاب پرداخته و در نهایت در فصل آخر کتاب بحثی در مورد روابط میان همسران مطرح کرده است.

در مجموع می توان گفت که این کتاب حاوی نکات آموزنده فراوانی است که با ادبیاتی شیوا و جملاتی مختصر و پرمغز بیان شده است؛ نکاتی که نشان دهنده دقت و باریک بینی نویسنده و کثرت تاملات و تجربیات وی بوده است. مبنای قرآنی و روایی نویسنده، برداشتهای نغز و دقیق از آنها و استفاده از اصطلاحات قرآنی از ویژگی های این کتاب است.

من در رقه بودم

کتاب «کنت فی الرقه» (I was in Raqqa) خاطرات محمد الفاهم (ابوزکریا) است که پس از ظهور گروه تکفیری «داعش» با وعده هایش فریب خورده، راهی سرزمین «شام» می شود.

محمد الفاهم (ابوزکریا) در خانواده ای تونسی تبار در 3 اردیبهشت 1369 (23 آپریل 1990) در دورتموند در شمال آلمان به دنیا آمد. این خانواده مهاجر تونسی دو دختر بزرگتر هم داشت. وی تا پنج سالگی در آلمان بود و سپس همراه خانواده به تونس بازگشت.

«وقتی صحبت های متهم تمام شد، قاضی از من پرسید چرا وقتی او را جلو خانه ام گرفتم، کتکش زدم. برای استدلالم از قاضی پرسیدم: اگر شما جای من بودی چه کار می کردی، وقتی آن ساعت دیروقت شب یک نفر ناشناس می آمد و در خانه ات را بدون هیچ دلیلی می زد و هیچ احتمالی وجود نداشت جز اینکه قصد سویی داشته؟ قاضی جواب داد که من در هر حال حق نداشته ام او را کتک بزنم. بعد خواست از یکدیگر بگذریم. من حاضر نشدم از او بگذرم. چون متهم صحبت من را رد می کرد و می گفت ادعای دروغ است، قاضی حکم داد که ادعای من قابل پذیرش نیست. سپس مرا به خاطر آنکه در آن شب، او را با قبضه کلتم زده بودم به بیست ضربه شلاق محکوم کرد.

…بیست ضربه شلاق تمام شد. از دادگاه که بیرون آمدم، یکی از رفقایم را دیدم. برایش تعریف کردم در دولتی که برای رسیدن به آن مهاجرت کرده و هزاران کیلومتر راه پیمودم، شلاق خورده ام!

بعد از جریان شلاق خوردنم، با عوام (مردم عادی) رقه شدیدتر و سختگیرانه تر رفتار می کردم. چه معنی داشت که من یک مهاجر و رزمنده دولت خلافت باشم و آن وقت در مقابل یک عامی که در خانه اش نشسته و برای جهاد قیام نمی کند، حکمی ظالمانه بگیرم؟ چه چیزی باعث می شود دولت خلافت این همه از عوام بترسد؟ در حالی که اینها همه اساسا بار سنگینی روی دوش دولت هستند!

بعد از ماجرای شلاق، هر وقت با ماشینم بیرون می رفتم، هر جا که می توانستم نقش دیوان حسبه (امر به معروف و نهی از منکر) را ایفا می کردم! … هر چیزی به چشمم می خورد که آن را مصداق زیر پا گذاشتن شرع تشخیص می دادم حتما دخالت می کردم. بعد هم با بی سیم نیروهای حسبه را خبر می کردم و آن شخص مجرم را تحویل شان می دادم.

… به اسم امر به معروف و نهی از منکر، پوشش شرعی برای این کارهایم درست کرده بودم و نیروهای حسبه هم کاملا درکم می کردند!» (ص 129 و 130)

«بعضی وقت ها که از جلسات شب نشینی با دوست دخترهایم برمی گشتم بوی سیگار می دادم. و این همزمان بود با پیش رفتن دنیای دیگرم، دنیای حفظ قرآن و گروه بچه مسلمان ها و آرزوی جهاد در فلسطین…» (ص 196)

از دیگر نکات جالب در این کتاب، اشاره به هیاهوی رسانه ای داعش و رعب و وحشتی است که این هیاهو در دل سربازان سوری ایجاد کرده بود. به اعتراف ابوزکریا چنانچه سربازان سوری تحت تاثیر هیاهوی رسانه ای داعش نبودند؛ در نبرد داعش برای تصرف فرودگاه بیجی تلفات این گروه به مراتب بیشتر از آنچه رخ داد، بود. ماجرای کشته 4000 نفر از نیروهای داعش در اثر بی تدبیری های فرماندهان و مشکلات اخلاقی مسئولین رده بالای داعش و همچنین تسویه حساب های داعش با افراد دگراندیش از جمله نکات مورد بحث در این کتاب است.

این کتاب را وحید خضاب به فارسی ترجمه کرده است.

تنها در دمشق

الی کوهن (Eli Cohen) در 26/12/1924 در یک خانواده یهودی در اسکندریه مصر متولد شد. وی سال ها در کسوت یک تاجر و با نام «کامل امین ثابت» به نهادهای قدرت در سوریه رفت و آمد داشت. از الی کوهن به عنوان بزرگترین جاسوس اسرائیلی یاد شده است.

کتاب «تنها در دمشق» (Alone in Damascus) یکی از منشوراتی است که رژیم صهیونیستی در سال 1986 یعنی 21 سال پس از ماجرای موضوع این کتاب، اجازه تدوین و انتشار آن توسط «شموئیل سیجف» (Samuel Segev) را به زبان عبری صادر کرده است.

این کتاب در شهر هرتزلیا منتشر شد. در سال 2012 نسخه بازبینی شده این کتاب مجددا منتشر شد. در این کتاب تصویری واضح و همه جانبه از الی کوهن ارائه شده است. آنچه در این کتاب آمده است می تواند تبیین کننده روابط مسئولین با سایر افراد باشد.

مرکز پژوهش های راهبردی خلیج (فارس) در لندن نیز آن را به زبان عربی ترجمه و مؤسسه انتشاراتی «البیان» در دبی آن را در سال 1997 چاپ نموده است. چاپ نخست این کتاب در بهار 1397 به همت بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) و با ترجمه علیرضا طاقتی منتشر شده است.

روزی روزگاری القاعده

این کتاب داستان زندگی ایمن دین (Aimen Dean) از بنیانگذاران القاعده بود که در سال ۱۹۹۸ به سازمان‌های اطلاعاتی بریتانیا ملحق شد.

وی در یکی از کشورهای عربی به دنیا آمده‌است. پدرش پیمانکار بود و مادرش خانه‌دار. وی در سال ۱۹۹۴ و در حالی که ۱۶ سال داشت به بوسنی و هرزگوین رفت و با خالد شیخ محمد مغز متفکر انفجارهای ۱۱ سپتامبر آشنا شد.

ایمن دین در سپتامبر ۱۹۹۷ از فلیپین به افغانستان بازگشت و با القاعده و بن لادن بیعت کرد.

وی در سال ۱۹۹۸ و در خلال دوره درمانش در خارج از افغانستان پس از درگیری درونی فکری و عقیدتی از القاعده خارج شد و به ام‌آی۶ ملحق شد و پس از فراگیری آموزش‌های اطلاعاتی-امنیتی به القاعده بازگشت و در به شکست کشیدن ده‌ها عملیات این گروه کمک کرد. وی به مدت نه سال از القاعده جاسوسی می‌کرد. با برملا شدن ماجرای جاسوسی وی، القاعده فتوای قتل وی را صادر کرد.

ایمن دین با اسم رمزی به انتشار خاطراتش در مصاحبه با روزنامه الحیات چاپ لندن پرداخت. وی در اواخر سال ۱۳۹۳ شمسی در رسانه‌های بی‌بی‌سی با نام ایمن دین ظاهر شد. وی در برنامه گفتگو محور شبکه العربیه با نام نقطه النظام نیز حضور یافت.

وی در سال ۲۰۰۰ میلادی (۲۵ مرداد ۱۳۷۹) برای تضمین امنیت المپیک سیدنی از عملیات انتحاری به استرالیا سفر داشت. حاصل این تلاش‌ها منجر به حضور هیاتی از طالبان به عنوان عضو ناظر در المپیک سیدنی بود.

وی در خصوص فلسفه جهاد معتقد است در جهاد مأموریت و هدف مشخص است و آن دفاع از جان و ناموس و دین مردم مسلمان است در حالی که در القاعده محافظت از مسلمانان به بهانه ای برای راه انداختن جنگ جهانی علیه غرب تبدیل شده‌است و این مفهوم تغییر ایدئولوژی است. این کتاب به همت وحید خضاب ترجمه شده است.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. م گفت:

    خیلی خوب بود…

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715