دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۷
در کنفرانس مشترک عادل الجبیر با همتای انگلیسی‌اش؛
 گستاخی وزیرخارجه عربستان علیه ایران/ ایران اعراب را می‌کشد!   

وزیر خارجه جوان عربستان که برخلاف اصول دیپلماتیک به بددهانی و گستاخی عادت کرده، چشم بر دخالت‌های خاندان پادشاهی در منطقه و تجاوز به مردم عرب زبان بحرین و یمن، بست و مدعی شد ایران، اعراب را می‌کشد.

به گزارش ندای اصفهان وزیر خارجه جوان و ناپخته آل‌سعود بار دیگر به کشورمان توهین کرد و  ایران را محور شرارت خواند.

 

الجبیر طی کنفرانس خبری مشترک با همتای انگلیسی خود، در رابطه با حضور ایران و روسیه در مذاکرات سوریه گفت: اکنون این سوال مطرح است که آیا کسی می تواند نیات ایران و روسیه را بیازماید یا خیر. ممکن است این مرحله فرصتی برای باز کردن راهی برای دستیابی به راه حل منطقی درباره سوریه باشد. ما در مذاکراتی بی پایان و بی نتیجه شرکت نخواهیم کرد. اگر پیشرفتی در کار نباشد در مذاکرات آینده شرکت نخواهیم کرد.

 

وی در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوال خبرنگاری که ایران را محور شرارت نامید گفت: من با شما در خصوص این که ایران محور شرارت است موافق هستم. همانگونه که گفته ایم ایران حامی تروریسم است و تنها عربستان سعودی چنین نظری ندارد بلکه در بسیاری از قطعنامه های شورای امنیت نیز به این مسئله اشاره شده است و کشورهای مختلف به سبب حمایت ایران از تروریسم این کشور را تحریم و مجازات کرده اند.

 

وزیر خارجه عربستان افزود: ایران در کشورهای عربی نیرو دارد و سرزمین های عربی را در سوریه، جزایر امارات اشغال کرده است و در عراق نیرو دارد و در یمن هم وابستگانی دارد. هیچ کس از نقش منفی ایران در منطقه و بخصوص سوریه بی اطلاع نیست. اگر ایران همچنان بر مواضع خود اصرار کند ما راهکارهای دیگری داریم.

 

الجبیر گفت: در نهایت ایران کشوری اسلامی و همسایه ماست و ما به تاریخ و تمدن این کشور احترام می گذاریم و امیدواریم عربستان سعودی بهترین روابط را با این کشور داشته باشد و روابط همسایگی خوبی بین آنها برقرار باشد و با یکدیگر به تبادل فرهنگی، تجاری و رایزنی سیاسی و… داشته باشیم.

 

وی بدون اشاره به تجاوز پادشاهی سعودی به یمن، حمایت ار القاعده و داعش، فاجعه منا و بی‌احترامی خود و سایر شاهزادگان سعودی به ایران، مدعی شد:  متاسفانه اقدامات و سیاست های خصمانه از جانب عربستان نبوده بلکه از جانب ایران صادر شده است. عربستان در امور ایران دخالت نکرده بلکه این ایران است که در امور منطقه دخالت می کند و می کوشد در کشورهای متحد عربستان سعودی دخالت کند و نیرو برای اشغال کشورهای عربی ارسال کرده است و اعراب بی گناه را می کشد. عربستان کاری نکرده است.

ما از ایران می خواهیم که روابط خوب مبتنی بر حسن همجواری و عدم دخالت در امور یکدیگر با عربستان سعودی داشته باشد اما ایران فعلا به اینگونه اقدامات عربستان پاسخ نداده است. امیدواریم ایران روزی به این اقدامات پاسخ دهد زیرا به نفع عربستان و ایران و منطقه نیست که تنش در این منطقه حساس حاکم باشد، ولی این مسئله به ایران و اقدامات و سیاست ها و تصمیمات این کشور برای اصلاح سیاست های خصمانه خود بستگی دارد. عربستان ناچار است از منافع خود و متحدان خود و در راس آنها منافع ملت خود حمایت کند. /انتخاب

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز