یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۸

ترجمه اختصاصی ندای اصفهان؛

آیا زمان نزدیک شدن مصر و ایران فرا رسیده است؟/ فرصت هایی که مصر ازدست می دهد

اگر از دولت مصر بپرسیم: چرا مشتاق نیست روابطش را با ایران ازسرگیرد؛ ایرانی که کشورهای بزرگ برای تقویت رابطه خود با آن مسابقه گذاشته‌اند و طبیعتاً مصر که از بحران‌های اقتصادی زیادی رنج می‌برد، نیاز بیشتری به این رابطه دارد، دولت مصر هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای نخواهد داشت...

به گزارش ندای اصفهان، پایگاه تحلیلی، تبیینی و خبری «الوقت» یکی از پایگاه های اطلاع رسانی عربی است که البته به زبان های فارسی، انگلیسی، اسپانیایی و اردو نیز اخبار خود را منتشر می کند. این پایگاه اطلاع رسانی به طور دائم مورد رصد رسانه ها بوده و به اخبار و تحلیل های آن ارجاع می دهند. این پایگاه با گرایشات شیعی است هرچند نویسندگان اهل تسنن یا سکولار نیز فراوان برای آن تحلیل می نویسند.

متن زیر مقاله ای درباره رابطه کشور مصر با ایران است که مطالعه آن تا حدودی مخاطب را نسبت به دیدگاه های مصر درباره ایران و تشیع آشنا می کند.

مترجم: سعید امینایی

دریافت لینک اصلی مقاله: اینجا

***

کسانی که روند تحولات مصر را در سه دهه اخیر ـ از جمله دوره پس از انقلاب 25 ژانویه 2011 ـ دنبال می‌کنند، می‌دانند که رؤسای جمهور مصر در تأمین منافع مردم مصر در زمینه رابطه با ایران کوتاهی کرده‌اند و در مقابل، با قطع رابطه با ایران، منافع کشورهای دیگر به‌ویژه امریکا و عربستان سعودی و رژیم اسرائیل را تأمین کرده‌اند. نمی‌خواهیم در این نوشتار به همه اشتباهاتی که انور سادات و حسنی مبارک و محمد مرسی و رئیس‌جمهور کنونی مصر، عبدالفتاح سیسی مرتکب شده‌اند، بپردازیم؛ بلکه می‌خواهیم در این مورد سخن بگوییم که چرا مصر در دوره این رؤسای جمهور از رابطه با جمهوری اسلامی ایران سرباز زده و اجازه بازگشایی روابط با ایران را نداده و همچنین ایران را متهم می‌کند که می‌خواهد در امور داخلی مصر دخالت کند و قصد دارد تشیع را در بین مردم مصر گسترش دهد. ادامه این روند از جانب دولت‌های متوالی که چهره‌ای دور از واقعیت از ایران ارائه داده، ضررهای اقتصادی سنگینی را متوجه مردم مصر کرده و باعث شده اقتصاد مصر برای رفع نیازهای خود از واشنگتن و ریاض گدایی کند. با وجود این اگر واقعاً مردم مصر در رابطه با مسائلی که مرتبط با منافع کشور و تمامیت ارضی آن است، خود تصمیم گیرنده هستند، چرا خواستار این نمی‌شوند که روابط مصر و ایران از سر گرفته شود؟ نکند تصمیم بر ازسرگیری رابطه مصر و ایران به دست مردم و دولت مصر نیست؟

اگر از دولت مصر بپرسیم: چرا مشتاق نیست روابطش را با ایران ازسرگیرد؛ ایرانی که از نظر اقتصادی و سیاسی کشوری مهم است، به‌گونه‌ای که کشورهای بزرگ برای تقویت رابطه خود با آن مسابقه گذاشته‌اند و طبیعتاً مصر که از بحران‌های اقتصادی زیادی رنج می‌برد، نیاز بیشتری به این رابطه دارد، دولت مصر هیچ پاسخ قانع‌کننده‌ای نخواهد داشت و تمام پاسخی که می‌تواند بدهد یک مشت اتهام نسبت به ایران است که: تهران می‌خواهد در امور داخلی مصر دخالت کند، افزون بر اینکه تلاش می‌کند امنیت و ثبات را در کشورهای حاشیه خلیج فارس از بین ببرد! عجیب این است که این کشورهای عربی که مصر ادعا می‌کند ایران تلاش دارد در امور آنها دخالت کند، همگی در تهران سفارت دارند و تهران نیز در این کشورها سفارت دارد؛ افزون بر اینکه مبادلات تجاری بین ایران و این کشورها به ده‌ها میلیارد دلار در سال می‌رسد. اینجاست که پرسشی ذهن بسیاری از تحلیل‌گران را مشغول کرده و آن اینکه: چرا مردم مصر در برابر این توجیه‌ها از جانب دولت‌های متوالی، سکوت کرده‌اند و بر این دولت‌ها فشار نیاورده‌اند که رابطه‌ای قوی با ایران پی‌ریزی کنند؟ هیچ پاسخ روشنی در برابر این پرسش نداریم.

در تازه‌ترین قسمت‌های این سریال بحث‌برانگیز در خصوص سرباززدن دولت مصر از رابطه با ایران، در چند روز اخیر دستگاه‌های دولتی مصر حمله گسترده‌ای علیه شیعه به‌راه انداختند؛ اما نه ضد شیعه در ایران؛ بلکه ضد پیروان مذهب تشیع در مصر. طبق آنچه رسانه‌های مصر از محمد مختار جمعه وزیر اوقاف مصر نقل کرده‌اند، وی به این بهانه که شیعیان مصری احتمال دارد اعتراضاتی بر پا کرده و بین زوار ضریح امام حسین علیه السلام در قاهره تنش ایجاد کنند، دستور داد ضریح در روز عاشورا بسته شود.

مسئله‌ای که حیرت بسیاری از دنبال‌کنندگان این ماجرا را برانگیخته، این است که وزیر اوقاف مصر از شیعیان مصری خواسته بیانیه‌ای رسمی و روشن و بدون هیچ ابهامی صادر کرده و در آن اعلام کنند از هرگونه رابطه‌ای با ایران یا هر گروه شیعی خارجی بیزار هستند تا طبق گفته وی به این وسیله حسن نیت خود را اثبات کرده و به شهروند مصر بودن خود اقرار کنند!

این موضع‌گیری‌های سرسختانه در برابر ایران از جانب وزیر اوقاف مصر، بی‌شک جز به‌خاطر تشویق‌های آشکار عربستان سعودی برای دورکردن مصر از ایران و ناکام‌گذاشتن تلاش‌های تهران برای نزدیک شدن به قاهره نبوده است. افزون بر این تصریحات وزیر اوقاف مصر با وجود اینکه اعتراف می‌کنیم شیعیان مصری در اقلیت هستند و نماینده اکثریت نیستند، اهانتی سنگین به آنها به‌شمار می‌آید. وقتی مختار جمعه شیعیان را متهم می‌کند که میهن‌دوست نیستند، با این سخن به‌روشنی این گروه از مردم را خائن دانسته است. ما نمی‌دانیم چرا عبدالفتاح سیسی با این رفتارهای ناشایست از جانب وزیر اوقاف دولتش موافقت کرده؛ اما می‌توان گفت در صورتی که سیسی تحت تأثیر فشارهای عربستان سعودی نبود، محال بود با این سخنان وزیر خود موافقت کند.

در چارچوب برنامه‌ای نه‌چندان دور، قرار است رئیس‌جمهور مصر عبدالفتاح سیسی، دیداری رسمی با کشور بحرین داشته باشد. محافل نزدیک به دولت مصر گفته‌اند این دیدار با هدف تأکید بر موضع مصر در خصوص حمایت از دولت بحرین در مبارزه با آنچه آن را تروریسم خوانده‌اند، انجام خواهد شد. این دیدار نیز به‌هیچ‌وجه به نفع رابطه ایران و مصر نخواهد بود؛ چراکه مردم بحرین امروز از دیکتاتوری‌ای رنج می‌برند که درنده‌تر از دیکتاتوری‌ای است که مردم مصر در زمان حسنی مبارک از آن رنج می‌بردند. بنابراین این دیدار سیسی و اعلام حمایت او از خاندان آل‌خلیفه که اجازه اجرای هیچ نوع دموکراسی‌ای را در کشور خود نمی‌دهند، به‌معنای پایمال کردن خون ده‌ها شهید بحرینی است که نیروهای امنیتی بحرینی و سعودی جان آنها را گرفته‌اند. بنابراین این دیدار پیام خوبی در زمینه با رابطه با ایران که تلاش می‌کند به مصر نزدیک شود، ندارد؛ چراکه ایران در کنار مردم بحرین و اهداف آنان ایستاده؛ نه در کنار نظام سرکوب‌کننده‌اش؛ برعکس سیسی که تلاش می‌کند بدون توجه به انقلاب مردم بحرین، روابط خود با نظام این کشور را تقویت کند.

در پایان دوباره تأکید می‌کنیم متأسفانه تصمیم مصر در زمینه رابطه با ایران، مستقل نیست و دلیل این امر ترس قاهره از این است که مبادا با نزدیک شدن به تهران، چند مشت دلاری که از ریاض به او می‌رسد را از دست بدهد. پرسشی که همچنان برجای خود باقی‌است این است که: دولت مصر کی می‌خواهد برای ازسرگیری رابطه با ایران، از قیدوبندهای خارجی رها شود؛ درحالی‌که اگر قاهره روابط خود را با تهران ازسرگیرد، فقط از طریق رفت‌وآمد میلیون ها مسافر ایرانی به مصر میلیاردها دلار درآمد خواهد داشت؛ چه رسد به زمینه‌های اقتصادی دیگر.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

  1. فیروز گفت:

    وقتی برقراری ارتباط اقتصادی برای کشوری صرفه داشته باشه ، سریع اقدام میکنه. معلومه ارتباط اقتصادی نداشتن با ایران بیشتر براشون صرفه داره

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715